Radio Alex 105.2 FM Zakopane

103 kilogramy mięsa zatrzymane na lotnisku w Balicach

 
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

103 kg mięsa zatrzymane na lotnisku w Balicach

Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej odkryli w bagażu pasażerów podróżujących spoza UE – 103 kg wędlin. Ich szacowana wartość to ok. 10 tys. zł. Zgodnie z przepisami, wyroby zostały zatrzymane i będą zutylizowane:

Monika Boczkowska: Funkcjonariusze z Oddziału Celnego z Portu Lotniczego Kraków Balice, Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie podczas kontroli bagażu podróżnych jednego z rejsów spoza Unii Europejskiej odkryli, że ich walizki są wypełnione aż trzema kilogramami wędlin. Teraz podróżni muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami mandatem i konfiskatą zakazanych produktów. Na terytorium Unii Europejskiej nie można wywozić produktów mięsnych i mleczarskich bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej. W przypadku ruchu podróżnych przywóz takiej żywności jest całkowicie zakazany.

Przy wjeździe do Unii Europejskiej trzeba liczyć się z kontrolami celnymi. Produkty mięsne lub mleczne przywożone wbrew zakazom zostaną zatrzymane i zniszczone. Przywóz na teren Unii Europejskiej owoców i warzyw uwarunkowany jest wymogiem posiadania świadectwa fito sanitarnego. Wyjątek stanowi tylko pięć rodzajów owoców. Są to banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle.

To ważna informacja również dla polskich podróżnych, którzy wyjeżdżają poza teren UE. Każdy z krajów ma własne zasady dotyczące wwozu określonych produktów, np. wwiezienie żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych do Australii jest całkowicie zakazane. Dlatego zawsze warto sprawdzić ograniczenia przed podróżą do danego kraju, np. stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj także: