Radio Alex 105.2 FM Zakopane

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Prawie 200 kandydatów rozpoczęło szkolenie

 

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Kandydaci rozpoczęli szkolenie

Prawie 200 kandydatów rozpoczęło szkolenie w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej przy 11 Małopolskiej Brygadzie. Przed częścią z nich szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. Obejmie ono tych, którzy z wojskiem zaczynają dopiero przygodę.

Mateusz Małodziński: 188 kandydatów, bo tyle właśnie stawiło się w jednostce, jest gotowych na przejście szkolenia i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Czeka ich nie lada wyzwanie dla większości z nich, czyli dla tych osób, które pierwszy raz mają do czynienia z wojskiem, czeka ich szkolenie 16-dniowe, które zostanie zakończone tzw. pętlą taktyczną, czyli egzaminem. Dla reszty, która już z wojskiem miała do czynienia – dla rezerwistów – szkolenie będzie 8-dniowe i odbędzie się ono w Oświęcimiu. Ci, którzy pozytywnie zdadzą egzamin, przejdą tę pętlę taktyczną, złożą przysięgę, która odbędzie się 23 września w Miechowie i zasilą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej

– mówił wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Fot. facebook.com/muwkrakow

Co czeka ich na początek?

Marcin Siudziński: Szkolenia troszkę typowo administracyjne i BHP. Natomiast od popołudnia już mówiąc „jedziemy z koksem” – szkolenia, czyli szkolenie ogniowe i taktyka lekkiej piechoty. Podstawy oczywiście, bo nie można nauczyć w żadnej armii nikogo w 16 dni. Natomiast intensywne szkolenia mnóstwo do nauczenia, mnóstwo nowych rzeczy, szczególnie dla tych co są na 16. Więc trzeba się przygotować.

Czy dostaną broń?

Marcin Siudziński: Jeżeli żołnierze dostaną broń, a będą z tą bronią już później do samej 16, to trzeba o tej broni się nauczyć – jak ona działa, jak jest zbudowana, jakie są jej dane taktyczno-techniczne. Później z tą bronią trzeba pojechać gdzieś na strzelnicę, więc tam jest w tym kierunku jest mnóstwo szkoleń. Kolejnym elementem są zajęcia z taktyki. Taktyka to jest podstawa działania każdego żołnierza, na każdym polu walki. Mnóstwo działań tu na Pasterniku, na strzelnicach, ale też wyjeżdżamy na inne obiekty szkoleniowe, które mamy w województwie małopolskim, więc na pewno fizycznie każdy z tych stojących żołnierzy będzie musiał zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Ile osób wstąpiło do WOT w tym roku?

Marcin Siudziński: W tym roku to jest prawie 600 terytorialsów, więc całkiem niezły wynik. Ale Małopolska jest dużym województwem, bo liczy ponad 3 miliony ludzi. Wakatów jeszcze sporo mamy, zachęcam. Mamy jeszcze w tym roku jedno szkolenie w listopadzie zakończone przysięgą w Nowym Targu. Zachęcam wszystkich – przychodźcie, wstępujcie, zobaczycie. Warto kochać Rzeczpospolitą. Warto kochać małą społeczność, którą jest 11. brygada

– mówił płk. Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.