Radio Alex 105.2 FM Zakopane

11,5 miliona złotych na remonty dróg w Poroninie. Kiedy zakończą się prace?

 

Remonty dróg w Poroninie

Gmina Poronin już w czerwcu przystąpiła do kompleksowego planu remontów dróg. W sumie przeznaczono na to 11,5 miliona złotych, z czego 10 milionów pozyskano z Polskiego Ładu.

Anita Żegleń: Fundusz spowodował, że mogliśmy wyremontować wiele dróg w Nowym Bystrym, Zębie, Małym Cichym, Suchym w Murzasichu i Poroninie. Oprócz tych małych, takie trzy ważne ciągi komunikacyjne na terenie naszej gminy, to jest ulica Kościuszki, Majerczykówka, nie na całej długości, ale w tym wstępnym odcinku, no i ulica Kasprowicza i droga przez Bustryk, bo ona również była w złym stanie technicznym.

Wójt dodała, że program pozwala na modernizację ciągów komunikacyjnych, które ze względu na swoje parametry nie mogły być brane pod uwagę przy staraniach o środki unijne. Co trzeba było zrobić na Majerczykówce?

Anita Żegleń: Ze względu na deszcze występujące w okresach letnich, bardzo często ulegała degradacji, pobocze się kruszywo i droga po prostu niszczyła. W tej chwili przyjęliśmy technologię opasywania masy bitumicznej krawężnikiem betonowym, to nie chodzi o to, żeby były to wyniesione krawężniki, to chodzi o to, żeby to były krawężniki, które utrzymują cały korpus drogi.

Wójt podkreśliła, że wielkim wyzwaniem jest dla niej modernizacja ul. Kasprowicza:

Anita Żegleń: Największym problemem na tej drodze jest ilość sieci, w  poprzednich latach były kładzione niezgodnie ze sztuką budowlaną, w bezpośredniej bliskości mamy wodociąg, kanalizację burzową, geotermię, gaz, prąd i światłowód. Teraz tak należy poprowadzić te inwestycje, żeby to wszystko spiąć ze sobą. W Polskiej Spółce Gazownictwa złożonych jest mnóstwo wniosków o przyłącze. Jakże nie ułatwiać ludziom życia, więc firma robiła przyłącza gazowe, to również opóźniało pracę, okazało się, że te przyłącza były wadliwie założone, więc teraz trzeba było jeszcze je przebudowywać.

Łatwo też nie jest na ul. Kościuszki:

Anita Żegleń: Tam jest dużym wyzwaniem przełożenie chodnika oraz kanalizacja burzowa i to wstrzymywało nam trochę prace, bo mogliśmy odprowadzić stamtąd wodę.

W rozmowie z Beatą Denis – Jastrzębską wójt Anita Żegleń zapewniła, że ostatnie prace na drogach w gminie zakończą się na pewno przed zimą.