23. Tatrzańskie Forum Gospodarcze. Wśród tematów energia jutra

Szacowany czas czytania: 01:18
Tatrzańskie Forum Gospodarcze w Zakopanem
Energia jutra to jeden z najważniejszych tematów 23. Tatrzańskiego Forum Gospodarczego odbywającego się w Zakopanem.
Marta Żurek-Mortka: Do roku 2100 największy udział będzie miała energia słoneczna oraz inne poszczególne źródła typu energia jądrowa, odzysk ciepła, odpadowe, energia wiatrowa. Patrzymy też na energię wodorową, więc ja myślę, że tutaj główne będą to te źródła. My jako konsumenci będziemy mogli to wdrożyć i uniezależnić się od sieci elektroenergetycznych.
Bartłomiej Zubek z Zakopanego nie chce czekać ani chwili dłużej. W jego pensjonacie energię cieplną pozyskuje się z pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką. Ciągle jednak szuka nowych rozwiązań:
Bartłomiej Zubek: Tu próbujemy zrobić wdrożenie polegające na całorocznym zasilaniu tych obiektów własną energią, wyprodukowaną na własnym podwórku, czyli przetworzeniem nadwyżki letniej z fotowoltaiki w wodór i zużycie jej zimą, tak w uproszczeniu mówiąc. To są urządzenia rozmiarem przypominające szafę sterowniczą, to są jednostki wytwórcze i cała automatyka…
Koszt takiej wodorowej instalacji to około pół miliona złotych. Właściciel nie będzie ponosił żadnych kosztów eksploatacyjnych. Magazyn wodorowy, jak zapewniali specjaliści, jest całkowicie bezpieczny. Z Martą Żurek-Mortką, pracownikiem badawczym w Sieci Badawczej Łukasiewicz i Bartłomiejem Zubkiem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: