O godz. 10.00 rozpoczną się w szczawnickim kinoteatrze Pieniny eliminacje do 48. Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. To spotkanie wyłoni reprezentację Szczawnicy na finał konkursu, który tradycyjnie odbędzie się w Białym Dunajcu w styczniu.
Andrzej Skupień Florek
Urodził się 25.XI.1902 r. w białodunajeckim przysiółku Stołowe. Rodzice rolnicy, Józef i Wiktoria z Palidrów, wyjechali z młodszą córką do Ameryki, zostawiając siedmioletniego Andrzeja pod opieką dziadka, Floriana Skupnia (stąd pochodzi przydomek Florek). Chłopiec ukończył zaledwie trzy klasy szkoły ludowej, bo musiał pomagać w gospodarstwie owdowiałego dziadka. Po jego śmierci 7. lat później rozpoczął służbę u bogatego gazdy i dopiero w 1922 roku zaczął gospodarzyć we własnym domu. Służył też w wojsku – 21. Pułku Artylerii Polowej w Krakowie, gdzie, równocześnie mógł korzystać ze zbiorów bibliotek.
W 1930 r. Andrzej Skupień-Florek nawiązał kontakt z redakcjami różnych pism, do których nadsyłał nie tylko wiejskie korespondencje, ale także swoje wiersze. To spowodowało, że jego talent zwrócił uwagę Jan Bielatowicz, który jego wiersze zamieścił w redagowanej przez siebie antologii Poezja młodego Podhala (nakładem Koła Polonistów UJ, Kraków 1937).
Patron białodunajeckiego konkursu działał w Związku Podhalan (w 1973 r. został honorowym członkiem), samorządzie, był też ławnikiem. Współpracował z Polskim Towarzystwem Historycznym, z Głównym Urzędem Statystycznym, pełnił też obowiązki Społecznego Opiekuna Zabytków.
Nawiązał również współpracę z Polskim Radiem, nadającym szereg jego gawęd góralskich. Brał udział w wielu konkursach, zdobył np. – i to kilkakrotnie – I nagrodę „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zmarł 2 grudnia 1973 r. w Krakowie. Jest pochowany na cmentarzu w Poroninie.