Radio Alex 105.2 FM Zakopane

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień wolontariusza

 

Międzynarodowy Dzień wolontariusza

Ponad 30 lat temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 5 grudnia Międzynarodowym dniem Wolontariusza. Może nim zostać każdy, bez względu na wiek, kto chce poświęcić swój prywatny czas w służbie dobrej sprawy. Trzeba jednak mieć pewne predyspozycje.

Krystyna Zabrzewska: Empatia przede wszystkim, duże serce, być otwartym na ludzi, hcieć z nimi pracować i z nimi być. Widzieć różne takie zawiłości, których oczywiście są w stanie zareagować i pomóc, bo nie każdy jest w stanie udzielić tej pomocy i jest w stanie pomóc. Ale każdy może znaleźć swoją niewielką działeczkę, niewielki obszar, w którym może zaistnieć i może wspomóc. Wydaje się niewielka kropelka, ale czasem ta kropelka jest takim miodem na serce dla wielu wiele osób, nie tylko osób, ale też dla zwierząt, bo ta pomoc, wolontariat jest potrzebna wszystkim.

W Poroninie od października działa Podhalańskie Centrum Wolontariatu. Ochotnicy pomagają a szpitalach, domach dziecka, opiekują się zwierzętami, prowadzą twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych. Pani Monika Śliwińska jest wolontariuszką od 20 lat. Pomagać innym zaczęła jeszcze w gimnazjum.

Monika Śliwińska: To jest jakaś taka wewnętrzna potrzeba. Ja po prostu lubię działać. Tak więc co pewien czas w jakiś sposób szukam takich możliwości, żeby coś robić. Można zarówno pomagać osobom starszym. Tutaj bardzo mi się wydaje potrzebne łączenie pokoleń i ta pomoc czasami jest po prostu obecność. Dużo osób się zajmuje pomocą zwierzętom. O tym więcej się słyszy. Natomiast takie łączenie pokoleń to wydaje mi się taka bardzo wartościowa akcja.

Radio Alex: Co wolontariusz otrzymuje w zamian za swoją pracę?

Monika Śliwińska: Tak naprawdę to chyba jakąś satysfakcję. Jakie ona ma podłoże, to chyba już każdy musiałby indywidualnie powiedzieć. Dla mnie wystarczy ta jedna osoba, która to doceni i to już jest taka satysfakcja, która motywuje do tego, żeby działać dalej.

Podhalańskie Centrum Wolontariuszy właśnie poszukuje chętnych do zaangażowania się w pomoc na wielu polach.

Krystyna Zabrzewska: Zgłaszać się można za pomocą naszego Facebooka. Tam jest dostępny telefon, który zawsze jest odbierany przeze mnie. Generalnie mi się raczej udaje być do dyspozycji, więc zapraszamy. Można zgłosić się również do naszej siedziby Poronin, Kościuszki 3D. Zapraszamy!

A czego życzyć wolontariuszom w dniu ich święta?

Krystyna Zabrzewska: Takiego dużego serca, dużej wrażliwości. Nie poddawania się. Jakiegoś takiego podejścia do swoich działań, że robię coś, co jest dla mnie i wielkie dla mnie, że ja mam taką potrzebę i ja chcę. I tego niezłomnego, takiego zaangażowania wolontariuszom życzę. Tej empatii, która wcześniej czy później wróci do nich, wróci. I jestem o tym przekonana.

Do życzeń dołącza się cała redakcja Radia Alex, a z Krystyną Zabrzewską koordynatorką Podhalańskiego Centrum Wolontariatu i wolontariuszką Moniką Śliwińską rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: