Radio Alex 105.2 FM Zakopane

500-lecie rodu Gąsieniców. Każdy może pomóc w organizacji

 

500-lecie rodu Gąsieniców

Trwają przygotowania do obchodów 500-lecia rodu Gąsieniców i jak mówią pomysłodawcy tego wydarzenia, nie tylko piszący się tym nazwiskiem, ale dosłownie każdy może się włączyć do pomocy w organizacji jubileuszu.

500-lecie rodu Gąsieniców. Trochę historii..

Ród Gąsieniców, osiadły niegdyś w Kotlinie Nowotarskiej spełnił ważną funkcję w osadnictwie na Podhalu. Jego korzenie sięgają czasów średniowiecza. Gąsienicowie wraz z Krupami, z którymi łączyły ich bliskie więzi pokrewieństwa, zapewne byli pionierami osadnictwa stałego na ziemiach położonych za Kopą Gubałowską. Istnieje prawdopodobieństwo, że Gąsienicowie posiadali nadanie króla Stefana Batorego na lokowanie wsi Zakopom, ale wcześniej jednak już w 1525 roku bracia Gąsienicowie-tak ich zwano, z uwagi zapewne na szlacheckie pochodzenie-zasiedlili Nową Wieś, czyli tzw. Nowsie. Była to najstarsza kolebka rodowa Gąsieniców w Zakopanem. Można by jeszcze tak długo, bo ród ma bogatą historię i w sumie naliczono ponad 200 przydomków, ale wróćmy do teraźniejszości.

Komitet organizacyjny obchodów zaprasza bowiem wszystkich tych, którzy czują się związani w jakikolwiek sposób z rodem, lub też są jego sympatykami – do włączenia się już teraz w zaplanowane na 2025 r świętowanie jubileuszu.

Czytaj także: