Radio Alex 105.2 FM Zakopane

55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich: Za nami drugi dzień festiwalu

Zakończył się drugi festiwalowy dzień, pełen atrakcji dla każdego. Sobotę rozpoczęliśmy wspomnieniami pierwszych festiwali, seminarium naukowym i spotkaniem z autorem oraz bohaterem publikacji „Opętany wolnością spętany tradycją”. Poranne wydarzenia miały miejsce w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, a po południu zaprosiliśmy publiczność do wioski festiwalowej na tradycyjne góralskie wesele oraz pokaz mody Anety Larysy Knap - Folk Design. Wieczorem podczas koncertu Na Folkową Nutę, publiczność rozgrzał zespół Zakopower.

55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich: podsumowanie 2. dnia

Wspomnienia Cioci Krysi

W gościnnych progach Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór rozpoczęliśmy drugi dzień 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wspomnienia festiwalowe z przymrużeniem oka wg Cioci Krysi, czyli niezapomnianej Krystyny Słobodzińskiej i Danuty Rejdych przeczytały Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza z Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. Jak pisała Ewa Matuszewska:

Gdy na początku lat 60. Krystyna Słobodzińska, nazywana „jednoosobowym referatem kultury” w Miejskiej Radzie Narodowej, wymyśliła cykl wrześniowych imprez, mających przedłużyć letni sezon pod Tatrami, z pewnością nie wyobrażała sobie, w jak niezwykłe wydarzenie folklorystyczne przekształci się jedna z wielu imprez Tatrzańskiej Jesieni, stworzonej przez nią w 1962 r. (…) z czasem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich dorobił się renomy jednego z najlepszych festiwali tego rodzaju na świecie.

Wspomnienia Krystyny Słobodzińskiej i Danuty Rejdych dały dużo radości słuchaczom i udowodniły, że takiego Festiwalu jak zakopiański nie było i nie ma nika.

Seminarium naukowe

W sobotę, 17 sierpnia, w Centrum Kultury Rodzimej „Czerwony Dwór” odbyła się konferencja naukowa „Zwyczaje, obrzędy i muzyka pasterzy”. W zabytkowym wnętrzu domu, pięknie odrestaurowanym przez miasto Zakopane, spotkali się naukowcy i słuchacze zainteresowani tym tematem. Konferencję poprowadziła  Bożeną Lewandowską wraz z Marią Baliszewską, a prelegentami byli: etnolog Anna Nędza – Kubiniec, prof. Katarzyna Drąg i dr Piotr Drąg, dr Agnieszka Drożdżewska oraz inż. arch. Jan Karpiel – Bułecka.

Spotkanie z Krzysztofem Trebunią-Tutką

Czerwony Dwór był dzisiaj miejscem spotkania Janusza Mike – autora książki „Opętany wolnością spętany tradycją” i Krzysztofa Trebuni-Tutki – bohatera publikacji. Rozmowie przygrywała Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków, a bohater ze swadą opowiadał o miłości do tradycji i kultury góralskiej, która towarzyszy jego rodzinie od lat.

Krzysztof Trebunia-Tutka to architekt, pedagog w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka”, autor „Muzyki Skalnego Podhala” – podręcznika do nauki muzyki góralskiej, regionalista, kompozytor, autor tekstów, muzyk-multiinstrumentalista i oczywiście lider zespołu Trebunie-Tutki. Z urodzenia i zamiłowania góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie.

Tradycyjne wesele góralskie

W sobotę, 17 sierpnia, odbyło się tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu zespołu góralskiego „Budorze” działającego przy Zespole Szkół Budowlanych im. dra Wł. Matlakowskiego. Scena plenerowa zapełniła się góralkami i góralami w tradycyjnych strojach. Mogliśmy zobaczyć obrzędy ślubne, wśród których nie zabrakło tradycyjnego błogosławieństwa, ocepin oraz tańców weselnych. Przypomnijmy, że oczepiny to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. Bez ocepin nie ma prawdziwego wesela góralskiego, które i podczas Festiwalu jest stałym punktem i przyciąga liczną publiczność.

Pokaz mody „Folk Design” Anety Larysy Knap na scenie festiwalowej

Teledysk Basi Giewont „Czerwone Korale & Future Fashion” zainaugurował 17 sierpnia wieczorem na festiwalowej scenie pokaz projektantki mody folkowej Anety Larysy Knap, która zaprezentowała najnowszą kolekcję „Czerwone Korale”. Wzbudziła ona żywe zainteresowanie wśród zgromadzonej publiczności, zwłaszcza pań.

Kolekcja „Czerwone Korale” to hołd dla tradycji i kultury Małopolski, dla stworzenia której inspiracją był sznur czerwonych korali, symbolizujący siłę wspólnoty i trwałość tradycji – wartości bliskie wszystkim mieszkańcom gór.

Każdy element kolekcji został starannie zaprojektowany, aby odzwierciedlać unikalność Małopolski i jej mieszkańców. Wzory i kształty nawiązują do charakterystycznych cech regionu, podkreślając piękno Małopolski, ale także zachęcając do eksploracji innych regionów Polski i świata.

Zakopower u siebie!

Drugi dzień 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zakończony mocnym akcentem. Na scenie plenerowej na Górnej Równi Krupowej wystąpił ambasador Zakopanego Sebastian Karpiel Bułecka ze swoim zespołem.

Koncert rozpoczął wirtuozerski popis gry na dudach podhalańskich zakończony życzeniami i toastem w stronę publiczności „Niech się darzy!” Sebastian Karpiel Bułecka tym razem zaprosił do wspólnego muzykowania najmłodsze pokolenie – zespół regionalny „Mały Zbójnicek” z Zębu. Zakopower zasłynął z licznych występów, między innymi w barcelońskiej Sagrada Familia, na scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Teatro Massimo w Palermo, muzycy zgodnie jednak podkreślają, że to właśnie w domu gra im się najlepiej. Potwierdziła to rozentuzjazmowana i liczna publiczność zakopiańskiego festiwalu.

Moc atrakcji czeka także jutro, w niedzielę 18 sierpnia, a wśród nich barwny korowód ulicami Zakopanego oraz prezentacja zespołów podczas koncertu inauguracyjnego.

55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w mediach społecznościowych