Radio Alex 105.2 FM Zakopane

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. „Nad Zakopanem krążył samolot… to właśnie była zapowiedź wojny” – mówi historyk

 

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku przypadał tak jak i w tym roku w piątek i tak jak w tym roku dzieci nie poszły do szkoły, rozpoczęcie roku przeniesiono bowiem na poniedziałek. Działania wojenne w Zakopanem rozpoczęły się już o piątej rano kiedy to na niebie pojawił się samolot zwiadowczy. U boku armii niemieckiej na Spisz, Podhale i Orawę wkroczyły jednostki słowackie z nie dawno powstałego państewka księdza Tiso będącego pod protektoratem Hitlera.

Miasto pod Giewontem opustoszało

Uciekli włodarze i wszelkie służby mundurowe. Wyjechało też wielu mieszkańców. Na czele komitetu obywatelskiego, który miał zabezpieczyć zapasy żywności i uformować straż obywatelską, stanął znany fotograf Henryk Schabenbeck. Władysław Krzeptowski również działający w tym komitecie miał na razie sprawować pieczę nad ludnością góralską. Ruch Goralenfolk na którego czele stanął uformował się nieco później. Schabenbeck został za swoją działalność rozstrzelany przez Niemców. Do liceum zgłosili się uczniowie, którzy jeszcze przed wybuchem wojny zostali przeszkoleni i wraz ze swoim profesorem postanowili wyruszyć na front.

Agresor zakończył działania 20 września paradą zwycięstwa na Równi Krupowej

Słowacy okupowali Zakopane od 6 do 27 września.

Posłuchaj rozmowy z Lesławem Dallem, historykiem badającym wojenną historię Zakopanego: