Radio Alex 105.2 FM Zakopane

9. Zakopiański Festiwal Literacki potrwa od piątku do niedzieli

 

Już w piątek rozpocznie się 9. Zakopiański Festiwal Literacki. To okazja do spotkania ulubionych pisarzy

Barbara Stępniak-Wilk: Zaprosiliśmy pod Giewont znanych, docenianych przez publiczność autorów książek, jak Natalia Budzyńska, Andrzej Franaszek, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Jastrun, Edyta Jungowska, Małgosia Lebda, Małgorzata Majewska, Bianka Rolando czy Wit Szostak, a także Ka Mochi, autorka książki poświęconej kulturze japońskiej.

Spacery po miejscach związanych z literaturą i warsztaty pisarskie, to nie jedyne tegoroczne festiwalowe nowości:

Barbara Stępniak-Wilk: Chcemy zaprosić wszystkich na warsztaty literackie, które poprowadzi Pani Agnieszka Foryś. Są to warsztaty pod tytułem Blisko tekstu. Każdy, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat pisania książek jest zaproszony. Będzie to praca na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Zapraszamy również na spotkanie, które odbędzie się w sobotę. Jest to spotkanie Kawa i książka, gdzie dowiemy się o nowościach wydawniczych m.in. od tych wydawców, którzy zjawią się na kiermaszu książki, tym razem w Stacji Kultura w Mediatece na dworcu PKP.

Nowością tegorocznej edycji jest również to, że zapraszamy naszą publiczność do miejsc szczególnie związanych z literaturą w Zakopanem. Zapraszamy na zakopiańską Harendę, czyli do Jana Kasprowicza, gdzie odbędzie się spotkanie z Natalią Budzyńską, laureatką zeszłorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego. Zapraszamy również do Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Tatrzańskiego, a dla fanów twórczości Jana Sztaudyngera zostanie otwarty dom jego pod skocznią, po którym będzie oprowadzać wnuczka pani Dorota Sztaudynger-Zaczek.

W niedzielę (7.07) w Kinie Giewont odbędzie się uroczysta gala, w czasie której poznamy laureata tegorocznej nagrody literackiej zakopanego. Jury nominowało do niej 4 pozycje w dwóch kategoriach:

Barbara Stępniak-Wilk: W kategorii literackiej jest to „Polowactwo, czyli myślistwo tatrzańskie” Wojciecha Gąsienicy Byrcyna, „Mój Everest” Apoloniusza Rajwy, „Tatrzańskie opowieści” Mateusza Waligóry i Dariusza Jaronia. Natomiast jeżeli chodzi o wyróżnienie za walory edytorsko-artystyczne „Dzikie Tatry, Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody” Jana Krzysztofa Sabały, Władysława Bętkowskiego oraz „Pejzaże tatrzańskie. Zima” ks. Zbigniewa Pytla.

Festiwal zakończy się koncertem Barbary Stępniak-Wilk. Program Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego przedstawiła jego organizatorka Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.

Zakopiański Festiwal Literacki – sprawdź program 9. edycji