Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Akademia Nauk Stosowanych rozpoczęła swój 23. rok akademicki [FOTO]

 

Akademia Nauk Stosowanych

Akademia Nauk Stosowanych – pod taką nazwą Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła swój 23. rok akademicki. Otworzono tu również trzy nowe kierunki. W tym kierunek lekarski:

Bianka Godlewska- Dzioboń: Bieżący rok akademicki rozpoczyna dzisiaj 1600 studentów na 15 kierunkach studiów. Jak już wspomniałam, uruchomiliśmy nowe kierunki studiów. Jest to kierunek lekarski, kierunek, na który aplikowało 400 osób, ale przyjęliśmy tylko 45 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, co oznacza, że na ten kierunek było 7 osób na jedno miejsce.

Radio Alex: Jaki kierunek wybraliście?

Student: Sport i turystyka na terenach górskich. Dlatego na tej uczelni, bo w innych nie widziałem tego kierunku, więc tutaj mieszkam w Nowym Targu, mam też blisko i jest to jakaś moja pasja, którą bym chciał w życiu realizować.

Student: Ja już jedne studia skończyłam-  jestem magistrem farmacji, a teraz postaram się spróbować swoich sił na kierunku lekarskim. Sporo wspólnego, także mam nadzieję, że się uda.

Akademia Nauk Stosowanych

Już po raz drugi Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu– popularnie zwana Podhalanką zmieniła nazwę. Przyjmując nazwę Akademii Nauk Stosowanych, szkoła uzyskuje większe możliwości pozyskiwania środków na działalność naukową, co jest niezbędne przy tworzeniu nowych kierunków, jak kierunek lekarski, który właśnie rozpoczyna swój pierwszy rok akademicki.

Bianka Godlewska- Dzioboń: To wymóg rozporządzenia ministra w tym zakresie. Wpisujemy się w oczekiwania i w strukturę szkolnictwa wyższego. Natomiast bycie akademią zobowiązuje, bo chcielibyśmy się również poddać parametryzacji, zresztą aplikowanie o kierunki ogólnoakademickie, to jest kolejny krok do tego, aby stać się akademią nie tylko z nazwy, ale przede wszystkim z funkcjonowania i móc pozyskać środki na działalność naukową, która jest niezwykle istotna właśnie dla kierunków ogólnoakademickich, jakim jest kierunek lekarski.

Akademia Nauk Stosowanych

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu jest ciągle bez rektora

Przypomnijmy, że w maju 2023 roku odbyły się wybory, w których co prawda większość głosów zdobyła prof. dr habilitowana Anna Mlekodaj, ale nie była to większość bezwzględna- jak stanowił statut uczelni. W lipcu odbyły się wybory uzupełniające, które też nie przyniosły rozstrzygnięcia. Pełniącą obowiązki rektora została wtedy Bianka Godlewska-Dzioboń. Jej zdaniem, aby kolejne wybory były efektywne, potrzebna są zmiany w statucie uczelni:

Bianka Godlewska- Dzioboń: Zakończone zostaną prace statutu, myślę, że w październiku i to będzie procedowane przez wszystkie organy, instytucje, które są do tego powołane, mianowicie związki zawodowe, przypomnę, mamy dwa związki zawodowe od roku, następnie przez radę uczelni i ostatecznie przez senat, więc mam nadzieję, że niedługo odbędą się wybory.

Akademia Nauk Stosowanych. Rozpoczęcie roku- ZDJĘCIA

Akademia Nauk Stosowanych. Kierunek lekarski z negatywną opinią PKA

Mimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu ruszył kierunek lekarski. Brak pozytywnej opinii PKA nie odstraszył chętnych. Do egzaminów przystąpiło aż 700 kandydatów. Przyjętych zostało jedynie 45 osób. Niektórzy z nich składali dokumenty po tym, jak nie dostali się na inne uczelnie, ale są i tacy, którzy uzyskali już tytuł magistra na około medycznych studiach:

Bianka Godlewska- Dzioboń: Muszę potwierdzić, że otrzymaliśmy negatywną ocenę, natomiast otrzymaliśmy pozytywną ocenę Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Nauki, co skutkuje sukcesem w tym zakresie i uruchomieniem kierunku lekarskiego.

Na nowotarskiej uczelni nie ma prosektorium. Praktyki będą odbywać się w lokalnych szpitalach: w Zakopanem, Nowym Targu czy Myślenicach. Żaden z nich nie jest jednak szpitalem klinicznym:

Bianka Godlewska- Dzioboń: To są szpitale, które chciałyby tak jak Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu być szpitalem klinicznym, do tego potrzebna jest uczelnia, więc to jest dopiero możliwe, kiedy to partnerstwo się wydarzy. W najbliższej perspektywie nie zamierzamy też budować prosektorium, chcemy prosektorium dla celów dydaktycznych, głównie dla przedmiotu anatomia. Mamy podpisane porozumienie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na zajęcia z anatomii w zakresie zajęć laboratoryjnych, które odbywają się w prosektorium. To tak naprawdę są dwa wyjazdy w semestrze dla studentów.

Czytaj także: