Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu otrzymała grant naukowy

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu (dawniej Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa) otrzymała grant badawczy pt. Edycja krytyczna pamiętnika Sebastiana Flizaka „Spod Gorców w świat i z powrotem” przyznany z projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Fundamenty”.

Akademia Nauk Stosowanych

Celem projektu jest naukowe wydanie pozostającego w maszynopisie i rękopisie pamiętnika dra Sebastiana Flizaka (1881-1972), ludoznawcy, etnografa, sybiraka, nauczyciela z Mszany Dolnej.

Pamiętnik Sebastiana Flizaka obejmuje okres od lat 80. XIX wieku po lata 50. XX wieku, zatem niezwykle ważny i obfitujący w przełomowe wydarzenia czas schyłku epoki porozbiorowej, I wojny światowej, Drugiej Rzeczpospolitej, II wojny światowej i pierwszych lat komunizmu. Stanowi interesujące studium wydarzeń kluczowych dla historii kraju, widzianych z perspektywy inteligenta chłopskiego pochodzenia. Pamiętnik jest wymownym świadectwem patriotycznej postawy autora społecznika, pokonującego przeciwności losu z poświęceniem życia osobistego i rodzinnego. Wynikiem projektu będzie drukowana publikacja książkowa o objętości ok. 50 arkuszy, umożliwiająca dostęp szerokiemu gronu odbiorców do zachowanego w rękopisie i maszynopisie pamiętnika dra Sebastiana Flizaka

– poinformowano w przesłanym komunikacie.

Projekt powstał w ramach pracy Ośrodka Badań Regionalnych ANS w Nowym Targu. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 300 tys. zł. Kierownikiem projektu jest dr Katarzyna Ceklarz z Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki.

Akademia Nauk Stosowanych

Czytaj także: