Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Akcja „Krokusy Pamięci” na mogiłach cmentarza na Pęksowym Brzyzku

 

W środę (25.10) na Pęksowym Brzyzku odbędzie się akcja „Krokusy Pamięci”. 150 cebulek zasadzą uczniowie, członkowie Związku Podhalan i Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego.

Monika Pietraszko- Warchałowska: Będziemy chcieli posadzić te krokusy na różnych mogiłach, zarówno na mogiłach osób, które w jakiś sposób są ważne dla miasta, mieszkańców, szkół, czy dla nas jako dla stowarzyszeń. Będziemy sadzić te krokusy także na miejscach tych mogił zaniedbanych, zapomnianych, których w tym momencie nikt nie odwiedza.

Radio Alex: Czy ktoś, kto chciały wziąć udział w tej akcji, powinien przynieść ze sobą cebulki krokusów?

Monika Pietraszko- Warchałowska: Oczywiście, że nie. My mamy 150 cebulek krokusów, zakupionych specjalne na ten cel, mamy też sprzęt, oczywiście posiadamy również zgodę zarządców, także zapraszamy tylko z radością i rękami chętnymi do pomocy.

Z Moniką Pietraszko- Warchałowską rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Krokusy Pamięci- plakat

Akcja „Krokusy Pamięci”

Jest to wspólna akcja Związku Podhalan Oddział Zakopane, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz dwóch szkół: Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. Razem 25 października w środę chętni posadzą wspólnie 150 krokusów na mogiłach cmentarza na Pęksowym Brzyzku:

Krokusy sadzić będą nie tylko na mogiłach osób ważnych dla mieszkańców, Stowarzyszeń i Szkół, ale także na grobach, które popadają w zapomnienie. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć wszystkich spoczywających tam osób. Kwitnące co roku krokusy będą świadectwem naszej pamięci o tych, którzy przed nami tworzyli historię miasta, którą my dzisiaj współtworzymy

-informują organizatorzy.

Wydarzenie jest finansowane ze środków Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także: