Wiosenna akcja przenoszenia ropuch Pienińskiego Parku Narodowego dobiegła końca
W Pienińskim Parku Narodowym zakończyła się wiosenna akcja przenoszenia ropuch szarych migrujących przez drogę powiatową w Sromowcach Wyżnych-Kątach.

Szacowany czas czytania: 00:52
W ramach działań ochronnych, jeszcze przed rozpoczęciem sezonowej migracji płazów, wzdłuż około 600-metrowego odcinka drogi rozstawiono tymczasowe płotki herpetologiczne. Akcja przenoszenia ropuch miała na celu uniemożliwienie ropuchom bezpośredniego wejścia na jezdnię i skierowanie ich do specjalnie wyznaczonych miejsc, gdzie mogły być bezpiecznie przenoszone przez wolontariuszy i pracowników parku.
Migrujące ropuchy były codziennie zbierane i przenoszone przez drogę do starorzecza Dunajca. To właśnie tam, w naturalnych warunkach, płazy co roku odbywają gody i przystępują do rozrodu. Dzięki zaangażowaniu pracowników parku oraz wolontariuszy, w tym roku udało się przenieść niemal dwa tysiące osobników, chroniąc je przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, jakim jest ruch samochodowy.
Jak informuje Pieniński Park Narodowy:
Prowadzone działania ochronne finansowane były ze środków FEnIKS w ramach umowy o dofinansowanie (nr. FENX.01.05-IW.01-0020/24) na realizację projektu „Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Pienińskim Parku Narodowym”.
Czytaj także: