Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Akt oskarżenia przeciwko właścicielowi Rancho-Lotu w Nowym Targu

 

Akt oskarżenia przeciwko właścicielowi Rancho-Lotu w Nowym Targu

Nowotarska Prokuratura Rejonowa skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia, w którym właścicielowi obiektów – w tym restauracji – znajdujących się w rejonie lotniska i rezerwatu Bór na Czerwonem – zarzuca przestępstwo związane z zanieczyszczeniem wody i ziemi. Chodzi o odprowadzenie ścieków bytowych i substancji ropopochodnych wprost do gruntu w ilościach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

Fot. podhale24.pl

Wzmożone kontrole, spowodowane także zgłoszeniami od mieszkańców, którzy zauważyli wylewające się po skarpie nad Białym Dunajcem wprost do rzeki cuchnące ścieki – poskutkowały zebraniem materiału dowodowego, w postaci protokołów, wyników badań laboratoryjnych oraz opinii biegłego z zakresu ochrony środowiska. Postępowanie prokuratorskie wszczęte zostało z wniosku burmistrza Nowego Targu – i było prowadzone od wiosny ubiegłego roku.

Do prokuratury sprawa była kierowana dwukrotnie: teraz mówimy o tej z 2022 roku, ale w tym roku – po ujawnieniu kolejnych wylotów ścieków – Miasto Nowy Targ zgłosiło do organów ścigania wniosek razem z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Teraz od decyzji sądu zależy jak sprawca zanieczyszczenia terenu zostanie ukarany.

Czytaj także: