Alpejczyk Antoni Wiercioch z kolejnym medalem MŚ Virtus!
Alpejczyk Antoni Wiercioch ze srebrnym medalem MŚ Virtus! Zawodnicy Fundacji Handicap wracają do Zakopanego z 5 krążkami tego czempionatu.

Szacowany czas czytania: 01:42
Alpejczyk Antoni Wiercioch z zakopiańskiej Fundacji Handicap z kolejnym medalem MŚ Virtus! Nasz narciarz stanął na podium ostatniego dnia zawodów we Francji, a to srebro wywalczył w kombinacji alpejskiej. Konkurencja składała się z przejazdu supergiganta i przejazdu slalomu.
Polscy sportowcy z Zespołem Downa pojechali bardzo bojowo: Antoni wygrał przejazd supergiganta, Klemens Zięba wygrał przejazd slalomu, ale finalnie suma czasów 2 przejazdów dała naszym alpejczykom z niepełnosprawnością pozycję 2 i tytuł Wicemistrza Świata VIRTUS 2025 – dla Antoniego, oraz dobre 5 miejsce dla Klemensa Zięby i 6 miejsce dla Jana Wolczko .
Z dobrej strony zaprezentował swoją alpejską wszechstronność Łukasz Frączek, który zajął 5 miejsce w grupie II3.
Tym samym kończymy starty w Narciarskich Mistrzostwach Świata VIRTUS 2025 we Francji z 5 medalami wywalczonymi przez zawodników Fundacji HANDICAP Zakopane. Wracają oni do Zakopanego z dorobkiem 2 złych i 1 srebrnego Antoniego Wierciocha oraz i 2 brązowych Jana Wolczko i Łukasza Frączka
Ty warto dodać, że podczas ceremonii zamknięcia tego czempionatu władze VIRTUS i Francuskiej Federacji Sportu Adaptowanego zapewniły, że nie zaprzestaną działań, aby narciarstwo alpejskie osób z niepełnoprawnością intelektualną zostało włączone do Igrzysk Paraolimpijskich we Francji w 2030 r.
Fundacja Handicap powstała z inicjatywy najlepszej polskiej alpejki (m.in. zwyciężczyni pucharów świata i Europy a także olimpijką) Małgorzaty Tlałki-Długosz i jej męża Piotra. Idea organizacji i prowadzenia całorocznych treningów integrujących osoby o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych dojrzała 27 kwietnia 2014 roku.
Kilka miesięcy później pierwsi zawodnicy rozpoczęli treningi integracyjne, prowadzone społecznie przez znanych narciarzy z Zakopanego, mistrzów i reprezentantów Polski z lat 80 i 90: Martę Piętoń-Zborowską, Szymona Kraciuka. Fundacja powołana została 30 lipca 2014 r. Miesiąc później uzyskała osobowość prawną.
Czytaj także: