Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Atak niedźwiedzia. Ranny został turysta

 

Niedźwiedzica pokiereszowała turystę. To mieszkaniec Bratysławy. Zwierzę broniło swoich młodych.

Do zdarzenia doszło w środę (07.08) w Dolinie Bobrowieckiej w Tatrach Zachodnich, na szlaku turystycznym, niedaleko ośrodka turystycznego w Orawicach. Na miejscu pojawiła się policja. Mężczyzna miał poranione nogi i ręce, i w takim stanie został przewieziony do szpitala w Trstenie. Jak podaje słowacki dziennik SME, po opatrzeniu ran został wypisany do domu.

Atak niedźwiedzia – jak się zachować?

Pracownicy TPN-u przypominają, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego o spotkanie z niedźwiedziem nietrudno. W górach nie schodźcie ze szlaków i unikajcie przebywania nocą na terenie parku. Nie zostawiajcie śmieci, jedzenia a w żadnym wypadku nie próbujcie dokarmiać dzikich zwierząt. W razie spotkania – nie ulegajcie panice, zachowajcie jak największy dystans i wycofajcie się. Zachowajcie szczególną ostrożność w przypadku spotkania matki opiekującej się młodymi. Jeśli spotkacie małego niedźwiadka – matka zawsze jest w pobliżu. Wejście pomiędzy matkę, a jej młode może sprowokować niedźwiedzicę do ataku w obronie młodych.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego o spotkanie z niedźwiedziem nietrudno. Pamiętajmy, że tylko chwilowo przebywamy w terenie, gdzie niedźwiedzie żyją stale. W ostatnim czasie kilka osobników, w tym matek z młodymi, często pojawiają się na zdjęciach i filmikach udostępnianych w sieci. Przypominamy, jak minimalizować ryzyko spotkania oraz jak się zachować, gdy do niego dojdzie.

  • Nie schodźcie z wyznaczonych szlaków turystycznych i unikajcie przebywania na terenie parku w godzinach nocnych, gdy prawdopodobieństwo spotkania znacznie wzrasta.
  • Nie zostawiajcie na szlaku śmieci, odpadków jedzenia, w żadnym wypadku nie próbujcie dokarmiać żadnych dzikich zwierząt. Pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na nie wyrokiem śmierci.
  • Zachowajcie szczególną ostrożność podczas samotnych wędrówek – w gęstych młodnikach nie wędrujcie bezgłośnie: nie chodzi tutaj o hałasowanie na szlaku – można po prostu rozmawiać czy pogwizdywać, by nie zaskoczyć zwierzęcia. Widząc świeże odchody, tropy – nie podążajcie ich śladem.
  • Niedźwiedź to dzikie zwierzę, które może zachować się w sposób dla Was nieprzewidywalny. W razie spotkania – nie ulegajcie panice, zachowajcie jak największy dystans i wycofajcie się. W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia.
  • Zachowajcie szczególną ostrożność w przypadku spotkania matki opiekującej się młodymi. Jeśli spotkacie małego niedźwiadka – matka zawsze jest w pobliżu. Wejście pomiędzy matkę, a jej młode może sprowokować niedźwiedzicę do ataku w obronie młodych.
  • Przypominamy także, że na teren TPN nie można wprowadzać psów. Z psem (na smyczy) można wyruszyć jedynie na Drogę pod Reglami i do Doliny Chochołowskiej szlakiem prowadzącym do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa. Nie próbujcie łamać przepisów Parku, zabierając pupila na teren będący ostoją niedźwiedzi.

Pamiętaj:

  • nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zostawiaj śmieci
  • nie poruszaj się poza wyznaczonymi szlakami
  • nie wędruj nocą
  • w przypadku spotkania niedźwiedzia zachowaj spokój, wolno odejdź, nie uciekaj
  • nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów
  • w żadnym wypadku nie zbliżaj się do niedźwiedzia

Gdy jesteś świadkiem sytuacji, która Cię zaniepokoi – nie podchodź, powiadom Służby TPN.

Czytaj także: