Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Aukcja na pomnik Kurierów Tatrzańskich. Będzie można nabyć prace wykonane różnymi technikami

 
pomnik Kurierów Tatrzańskich

Szacowany czas czytania: 01:43

W niedzielę (17.12) W Czerwonym Dworze odbędzie się aukcja na rzecz budowy pomnika Kurierów Tatrzańskich zorganizowana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Młodzi ludzie wzięli udział w grze miejskiej propagującej historię kurierów działających w czasie II wojny Światowej:

Na tej grze miejskiej właśnie byli panowie, którzy już 2 lata temu wymyślili, żeby zrobić ten pomnik, tylko nie mieli pieniędzy od miasta i musieli zbierać od ludzi. I wymyśliliśmy, że zrobimy aukcję z naszych prac, żeby wspomóc ten pomnik.

Radio Alex: Co jest takiego poruszającego w tych historiach kurierów tatrzańskich, że ona zrobiła na was takie wrażenie?

Są tutaj takimi naszymi regionalnymi bohaterami. Są z nami bardzo złączeni, bo wielu z nas tutaj ma w rodzinach jakiś kurierów i inne takie osoby, a nigdzie w Zakopanem nie ma takiej konkretnej pracy upamiętniającej ich.

W przygotowanej przez nich aukcji będzie można nabyć prace wykonane różnymi technikami zarówno przez uczniów, jak i artystów zrzeszonych w zakopiańskim oddziale Polskiego Związku Artystów Plastyków:

Zaczynając od malarstwa, stroje góralskie, jest rzeźba…

Trzy lata temu Społeczny Komitet Budowy Pomnika im. Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem rozpoczął swoją akcję. W skład Komitetu wchodzą Ratownicy Tatrzańscy, Przewodnicy Tatrzańscy oraz społecznicy Podhala. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Janusz Jędrzejowski:

Model pomnika został wykonany. Pomnik został odlany i w tej chwili w częściach czeka na to, żeby został posadowiony na miejscu. Pomnik stanie w Kuźnicach.

Pieniądze można również wpłacać na portalu zrzutka.pl pod hasłem budowa pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem. Z Zuzanną Rumian, Szymonem Niźnikiem i Weroniką Mrowcą Kustosz uczniami oraz z Ewą Ross Baczyńską rzeźbiarką i nauczycielką w zakopiańskim „Kenarze” rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

REKLAMA