Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Badanie drzew w Zakopanem: Najpierw USG, a potem sprawdzanie wytrzymałości

 

Badanie drzew w Zakopanem – najpierw USG, a potem sprawdzanie wytrzymałości

Od dziesięciu lat na zlecenie Urzędu Miasta dendrolodzy badają stan wybranych drzew w całym Zakopanem. Ostatnio przyglądali się drzewom na Krupówkach:

Piotr Żółkiewski: Badamy wewnętrzną strukturę drzew. Oceniamy, czy może bezpiecznie dalej stać. A jeśli jest jakiś problem, czy możemy go jakimiś pracami pielęgnacyjnym zniwelować, żeby jak najmniej zaszkodzić drzewu, a jednocześnie poprawić bezpieczeństwo w otoczeniu?

Radio Alex: Te próby obciążeniowe, na czym one polegają? Jak to wygląda?

Piotr Żółkiewski: Najprościej można powiedzieć, że ciągniemy drzewo liną i sprawdzamy, czy się wychyla i o ile gdzieś tam stopni czy milimetrów. Nie są to dla drzewa aż tak szkodzące badania, natomiast pozwalają nam później przeliczyć, czy wiatry huraganowe nie spowodują tego, że drzewo zostanie przewrócone.

Radio Alex: Czy są takie drzewa, które nadają się do wycięcia?

Piotr Żółkiewski: Tak, oczywiście zdarzają się takie drzewa. Nawet w tym pewnym rzucie mamy kilka drzew z rozległym wypróchnieniem, które mogą ulec przewróceniu. Niestety nie ma możliwości poprawy ich stanu tak aby zapewnić bezpieczeństwo w otoczeniu. Na szczęście większość drzew jednak jest w dobrej kondycji i zostaną.

Tym razem firma specjalistyczna przebada w Zakopanem i okolicy około 70 drzew. Wyniki poznamy pod koniec czerwca. Z Piotrem Żółkiewskim wykonującym badania drzew rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: