Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Bardzo trudne warunki w Tatrach. Rozmawiamy z ratownikiem TOPR

Najbliższe dni nie będą sprzyjały górskim wyprawom. W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach gór wieje silny wiatr, a ten z kolei potęguje uczucie chłodu i powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy.

Bardzo trudne warunki w Tatrach

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Andrzej Maciata: Wiatr zaczyna budować na nowo depozyty śniegu nie tylko w tych partiach najwyższych, ale również gdzieś niżej, gdzie z tych partii najwyższych śnieg będzie przy tym wietrze zwiewany i tam gromadzony, gdzie ta prędkość wiatru będzie troszeczkę niższa. Wyjątkowo niekorzystne warunki. Dodatkowo pokrywa chmur w zasadzie – jak to obrazowo ktoś powiedział, że chmury będą brzuszkiem po ziemi szły, a więc nic nie będziemy widzieć

– mówił Andrzeja Maciata, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czytaj także: