Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Betlejemskie Światło Pokoju z Zakopanego wyruszyło w Polskę

 

Betlejemskie Światło Pokoju wyruszyło w Polskę!

Harcerki i harcerze z ZHP oraz skauci z organizacji Slovenský skauting spotkali się w Zakopanem, gdzie Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka uroczyście odebrała Światło od Naczelnika słowackiego skautingu – Mariana Lezo i słowackich skautów. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych województw, które rozproszą Światło po całej Polsce.

Odebraliśmy dziś Betlejemskie Światło Pokoju, któremu towarzyszy hasło Czyńmy pokój. Dzieląc się Światłem ze swoimi bliskimi i lokalnymi społecznościami, pochylcie się nad znaczeniem pokoju i tym, jak możecie go razem budować w waszych małych ojczyznach. Podzielcie się tym symbolem braterstwa, pokoju i przyjaźni z każdym, kto chce go przyjąć

– powiedziała w trakcie uroczystego przekazania Światła naczelnika ZHP hm. Martyna Kowacka.

Harcerze zamierzają podzielić się Światłem z bliskimi i organizacjami skautowymi z krajów sąsiednich, takich jak Rosja, Litwa, Ukraina, Białoruś, Niemcy i Szwecja.

Tradycyjnie Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premierowi. Będzie także płonęło na wigilijnych stołach, symbolizując pokój i braterstwo. Hasło towarzyszące tegorocznej akcji brzmi „Czyńmy pokój” i ma na celu oddać hołd bł. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu, patronowi harcerstwa polskiego. Rzeczniczka ZHP, Olga Jankuszew, przypomniała, że bł. Frelichowski zawsze służył innym, dając im nadzieję i pokój nawet w trudnych czasach wojny i niewoli w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Od 1987 roku akcję patronują austriaccy skauci, którzy przewożą płomień z Groty Betlejemskiej, miejsca narodzin Chrystusa, do swojego kraju. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i skautom z różnych krajów europejskich.

/ZHP, PAP/

Czytaj także: