Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Biblioteka w Kluszkowcach otrzymała 100 tysięcy złotych dofinansowania

 

Biblioteka w Kluszkowcach z dofinansowaniem

Gminna w Kluszkowcach znalazła się w gronie 47 bibliotek publicznych z całej Polski i otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 100 tys. zł na realizacje zadania „Blisko, coraz bliżej biblioteki” w latach 2023 -2024 w ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Biblioteka w Kluszkowcach
fot.pixabay

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

To ambitne przedsięwzięcie rządowe na lata 2021-2025, które ma na celu promowanie i rozwijanie czytelnictwa w Polsce. Z budżetu państwa oraz wkładu własnego beneficjentów, na ten cel przeznaczono ponad miliard złotych. Jest to jeden z najważniejszych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze względu na skalę oddziaływania i budżet.

NPRCz 2.0 ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa, ale także kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, a także wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym. Program podkreśla również rolę bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.

Program składa się z czterech priorytetowych obszarów wsparcia, które są zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy, co umożliwi zakup nowości książkowych. Kolejne kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

NPRCz 2.0 to nie tylko inwestycja w rozwój czytelnictwa, ale także w rozwój społeczny i kulturalny kraju. Poprzez promowanie czytelnictwa i dostępu do książek, program ma na celu zwiększenie kompetencji językowych obywateli, a także promowanie bibliotek jako centrów kultury i wiedzy.

Czytaj także: