Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”: Góralskie Jasełka w wykonaniu zespołu „Mali Wiyrchowianie”

Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" to miejsce, które warto odwiedzić podczas świątecznego czasu. Szczególnie polecamy obejrzenie "Góralskich Jasełek" w wykonaniu zespołu "Mali Wiyrchowianie".

Góralskie Jasełka

Jasełka to tradycyjne widowisko o Bożym Narodzeniu, które ma swoje korzenie w średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Nazwa „jasełka” pochodzi od staropolskiego słowa „jasło”, które oznacza żłób. Choć rzadziej, jasełka mogą być również nazywane szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim – wertepem.

Warto zauważyć, że do największych ulicznych jasełek na świecie zalicza się Orszak Trzech Króli. Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy wiernych i turystów, pragnących doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery świąt.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” to miejsce, które kultywuje tradycje i wprowadza w niepowtarzalny, góralski klimat. „Góralskie Jasełka” w wykonaniu „Mali Wiyrchowianie” to wyjątkowe przedstawienie, które łączy w sobie elementy tradycji, folkloru i wiary.

 

Góralskie Jasełka

Czytaj także: