Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Burza na Giewoncie w 2019: Trwają badania naukowe analizujące przebieg akcji ratunkowej

 

Burza na Giewoncie w 2019

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego proszą o kontakt turystów, którzy uczestniczyli w wypadku podczas burzy na Giewoncie, która wydarzyła się 22 sierpnia 2019 r. Trwa badanie naukowe analizujące przebieg akcji ratunkowej, którego wyniki mają posłużyć m.in. rozwojowi wiedzy w zakresie medycyny stanów nagłych i epidemiologii zdarzeń masowych.

Sylweriusz Kosiński: Pewnego czasu w ramach takich osobistych kontaktów odbieram informacje od kolegów z innych służb ratunkowych w Europie i na świecie polegające nas. To jest wypadek, który się odbył szerokim echem w całym środowisku górskim, medycznym i wszyscy czekają na to, żeby w końcu była przedstawiona rzetelna analiza, na której będzie można zbudować pewne nowe schematy postępowania albo zmodyfikować stare

– mówił Sylweriusz Kosiński z Instytutu Medycyny Górskiej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, były ratownik TOPR.

Sylweriusz Kosiński: Najbardziej zależy nam na kontakcie z ofiarami. My zdajemy sobie sprawę z tego, że to są bardzo wrażliwe dane i nie chcielibyśmy rozdrapywać krwawiących ran, dlatego tak długo czekaliśmy z tą ankietą. Opracowaliśmy listę krótkich, zwięzłych, podstawowych pytań, które nam bardzo ułatwią sprawę, bo jeżeli będziemy wiedzieli, gdzie w danym momencie dana osoba przebywała i jakich doznała obrażeń, to łatwiej nam będzie ustalić jaki był mechanizm porażenia, który to z tych piorunów, bo w końcu okazało się, że było ich tak na dobrą sprawę trzy podczas całej tej akcji ratunkowej, który był najgroźniejszy i dzięki temu możemy wyciągnąć, mam nadzieję daleko posunięte wnioski odnośnie profilaktyki i zapobiegania tego typu zdarzeniom.

Wszyscy uczestnicy zdarzenia, którzy zechcą wypełnić ankietę są proszeni o kontakt mailowy. Adresy znajdziecie w mediach społecznościowych TOPR-u.

Czytaj także: