Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Co robią niedźwiedzie kiedy obudzą się zbyt wcześnie? [WYWIAD]

 

Co robią niedźwiedzie kiedy obudzą się zbyt wcześnie?

Z reguły tatrzańskie niedźwiedzie spały od listopada do połowy marca. W tym roku z powodu rekordowo ciepłego lutego o pierwszym niedźwiedziu, który opuścił gawrę, dowiedzieliśmy się 14 lutego. Coraz więcej obudzonych osobników w poszukiwaniu pożywienia schodzi w tereny na których nie ma śniegu. Mogą pojawić się nawet na obrzeżach Zakopanego:

Filip Zięba: Prosimy i apelujemy, żeby dobrze zarządzać odpadami żywności, śmieciami, bo już nauczyliśmy się wszyscy, że jak niedźwiedź nie ma atrakcyjnego pokarmu, z którego może skorzystać koło domu, to on tam nie przyjdzie. Pamiętajmy, to jest duży drapieżnik i od dobrych 15-20 lat te niedźwiedzie nam schodzą do miasta. Do tej pory się nic tragicznego nie wydarzyło. Najlepiej to działa jak wszyscy jesteśmy strażą parku i można wewnętrznie z takimi osobami mówić. Jeśli to nie działa, to proszę do nas takie informacje przekazywać i to nie jest na zasadzie sygnalizatora, tylko w trosce o niedźwiedzia i ich bezpieczeństwo.

Z Filipem Ziębą z Tatrzańskiego Parku Narodowego rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska Więcej o tym jak niedźwiedzie przeżywają wczesną wiosenną pobudkę i o innych ich zwyczajach znajdziecie w całym wywiadzie poniżej.

Filip Zięba z niedźwiedziem

Co dzieje się z młodymi, które przyszły na świat, kiedy mama opuszcza gawrę? Czy na Równi Krupowej oprócz Jeleni będą przechadzały się również niedźwiedzie? Kto jeszcze nie wie o tym dlaczego trzeba zabezpieczać śmietniki i komposty i dlaczego trzeba to robić? Na te i inne pytania w rozmowie z Beatą Denis -Jastrzębską odpowiada Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Czytaj także: