Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Czas na narty! Co zrobić, żeby rozpocząć sezon bez kontuzji?

 

Rozpocznij sezon bez kontuzji

Już za kilka dni zacznie działać większość wyciągów narciarskich. Co zrobić, żeby rozpocząć sezon bez kontuzji, radzi Jakub Żołądź instruktor narciarski:

Jakub Żołądź: Jazda na nartach to nie tylko przyjemność, ale też wysiłek fizyczny, który obciąża nasz organizm, który też wymaga od nas pewnego przygotowania kondycyjnego. Warto więc zadbać o tę kondycję, nawet już zacząć troszkę przed sezonem coś pobiegać, pochodzić- jakakolwiek forma aktywności rower, basen co pozwoli, co wzmocni nasze ciało, pozwoli nam się przygotować na zimę.

Rozgrzewkę opartą na najprostszych ćwiczeniach warto rozpocząć już w domu, żeby potem kontynuować ją tuż przed wejściem na stok:

Jakub Żołądź: Skłony, krążenia bioder, krążenia kolan, warto się skupić przede wszystkim na dolnych partiach, które najwięcej pracuj, to wszystko, co w narciarstwie jest najbardziej eksploatowane. Możemy rozgrzewkę zrobić jeszcze w samych butach, jak już mamy ubrane buty narciarskie, albo już w sprzęcie, kiedy mamy ubrane te narty, spróbować dotknąć rękami do dziobów nart, co już nas rozciąga, przejść sobie na tyły, od razu wyczuć tę pozycję na nartach. Wiadomo przerwa, a to trzeba sobie wszystko przypominać, poślizgać się na tych nartach, jakieś rozciągania, tak samo wykorzystywać kijki, tak samo możemy przekładanie kijków pomiędzy nogami, to też nas aktywuje. Jakieś odkładania, podnoszenia, wykorzystajmy sprzęt, którym dysponujemy.

Z Jakubem Żołądziem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: