Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Czy wiecie, jak liczy się tatrzańskie kozice? Sprawdziliśmy to

Już niebawem, jeśli tylko pogoda dopisze, rozpocznie się jesienne liczenie kozic po obu stronach Tatr. Zastanawialiście się kiedyś, kim są ludzie, którzy liczą kozice i jakim sprzętem dysponują.

Jak liczy się tatrzańskie kozice?

W liczenie kozic zaangażowanych jest z reguły około 270 osób. 70 po polskiej, a reszta po słowackiej stronie Tatr. Oba parki narodowe podzielono w tym celu na 131 sektorów. Obserwatorzy nie tylko potrafią wypatrzeć kozice, ale również rozpoznać ich płeć, a nawet wiek.

Bardzo ważna jest koordynacja pracy na całym terenie Tatr. Do sektorów wyruszają małe zgrane zespoły. Obserwatorzy wyposażeni są nie tylko w lunety i lornetki, ale również w aplikację z mapą, na której zaznacza się lokalizację kierdla. Oczywiście podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Najważniejsze to nie dublować tych samych kozic. Pomaga w tym aplikacja i weryfikacja sczytanych danych w obu Parkach Narodowych. Liczenie kozic odbywa się dwa razy do roku na wiosnę – wtedy oddzielnie liczy się nowo narodzone koźlęta i jesienią, kiedy najważniejsza jest liczba całej populacji kozic.

Wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10%

– czytamy na FB Tatrzańskiego Parku Narodowego.