Dawnej Rabki Czar. Już od piątku wydarzenia spod znaku najlepszego okresu tego znanego uzdrowiska
![Dawnej Rabki Czar, Retro Piknik Dawnej Rabki Czar](https://radioalex.com.pl/alex/files/2024/06/drc-plakat-2024-loga-ostateczny_2.jpg)
Szacowany czas czytania: 02:11
Dawnej Rabki Czar. W weekend szykuje się sporo atrakcji
Do uczczenia 160. rocznicy powstania uzdrowiska w Rabce, Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar przygotowywało się prawie od roku. W nadchodzący weekend nie zabraknie więc wydarzeń spod znaku najlepszego okresu tego znanego uzdrowiska:
Małgorzata Rybińska: To jest trzydniówka. Zaczynamy już w piątek grą terenową pod tytułem „Jak się żyło w Rabce mojej praprababce”. Na terenie parku naszego będzie plener rysunkowy retro. Wieczorem spektakl Teatru Rabcio „Mały Książę” w takiej interpretacji troszkę retro. Po spektaklu teatralnym przenosimy się do kina letniego pod chmurką, gdzie będzie prezentowany niemy film z muzyką na żywo.
W niedzielę czas cofnie się o ponad wiek. Warunkiem udziału w retro pikniku w rabczańskim parku będzie strój z epoki. Ubrania będą czekać na chętnych w retro szafie przy pomniku św. Mikołaja na dworcu kolejowym:
Małgorzata Rybińska: Atrakcje to głównie pokaz retro samochodów, pokaz bicykli. Będzie też tam fotobudka, gdzie można sobie robić zdjęcia. Będą organizowane dawne gry i zabawy dla dzieci. Również współpracujemy z taką grupą młodzieży europejskiej, którzy zaprezentują nam taniec Charleston, który królował w latach dwudziestych. Towarzyszą nam stragany ze sztuką, rękodziełem, dobrą książką, dobrą lekturą, gdzie możemy sobie różne rzeczy kupować. Może niekoniecznie dostępne w innych okolicznościach.
Do tego turniej tenisowy rozgrywany drewnianymi paletami w strojach z poprzedniej epoki. Na zakończenie potańcówka w rytmie walca, tanga i fokstrota.
Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar powstało 6 lat temu
Małgorzata Rybińska: Zgromadziliśmy pewną grupę takich pasjonatów, wariatów. To ludzie, którzy są związani z kulturą, sztuką, szkolnictwem, edukacją. Takim naszym głównym właściwie celem jest organizacja cyklicznego, plenerowego wydarzenia właśnie pod takim tytułem Dawnej Rabki Czar, podczas którego przenosimy się w czasy świetności naszego miasta, czyli gdzieś w czasy od 1900 roku do 1939. Bo poprzez odpowiednią scenografię, muzykę, rekwizyty, oczywiście stylizowane stroje z epoki, które gromadzimy w naszej tak zwanej szafie retro, odtwarzamy atmosferę takiego przedwojennego galicyjskiego miasteczka, jakim była Rabka.
Z okazji 160 rocznicy powstania uzdrowiska w Parku miejskim zostanie nadane imię założyciela uzdrowiska Juliana Zubrzyckiego, ówczesnego dziedzica Rabki – skwerowi, na którym stoi jego pomnik. Z Małgorzatą Rybińską prezeską Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: