Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Dawnej Rabki Czar. Już od piątku wydarzenia spod znaku najlepszego okresu tego znanego uzdrowiska

 
Dawnej Rabki Czar, Retro Piknik Dawnej Rabki Czar

Szacowany czas czytania: 02:11

Dawnej Rabki Czar. W weekend szykuje się sporo atrakcji

Do uczczenia 160. rocznicy powstania uzdrowiska w Rabce, Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar przygotowywało się prawie od roku. W nadchodzący weekend nie zabraknie więc wydarzeń spod znaku najlepszego okresu tego znanego uzdrowiska:

Małgorzata Rybińska: To jest trzydniówka. Zaczynamy już w piątek grą terenową pod tytułem „Jak się żyło w Rabce mojej praprababce”. Na terenie parku naszego będzie plener rysunkowy retro. Wieczorem spektakl Teatru Rabcio „Mały Książę” w takiej interpretacji troszkę retro. Po spektaklu teatralnym przenosimy się do kina letniego pod chmurką, gdzie będzie prezentowany niemy film z muzyką na żywo.

W niedzielę czas cofnie się o ponad wiek. Warunkiem udziału w retro pikniku w rabczańskim parku będzie strój z epoki. Ubrania będą czekać na chętnych w retro szafie przy pomniku św. Mikołaja na dworcu kolejowym:

Małgorzata Rybińska: Atrakcje to głównie pokaz retro samochodów, pokaz bicykli. Będzie też tam fotobudka, gdzie można sobie robić zdjęcia. Będą organizowane dawne gry i zabawy dla dzieci. Również współpracujemy z taką grupą młodzieży europejskiej, którzy zaprezentują nam taniec Charleston, który królował w latach dwudziestych. Towarzyszą nam stragany ze sztuką, rękodziełem, dobrą książką, dobrą lekturą, gdzie możemy sobie różne rzeczy kupować. Może niekoniecznie dostępne w innych okolicznościach.

Do tego turniej tenisowy rozgrywany drewnianymi paletami w strojach z poprzedniej epoki. Na zakończenie potańcówka w rytmie walca, tanga i fokstrota.

Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar powstało 6 lat temu

Małgorzata Rybińska: Zgromadziliśmy pewną grupę takich pasjonatów, wariatów. To ludzie, którzy są związani z kulturą, sztuką, szkolnictwem, edukacją. Takim naszym głównym właściwie celem jest organizacja cyklicznego, plenerowego wydarzenia właśnie pod takim tytułem Dawnej Rabki Czar, podczas którego przenosimy się w czasy świetności naszego miasta, czyli gdzieś w czasy od 1900 roku do 1939. Bo poprzez odpowiednią scenografię, muzykę, rekwizyty, oczywiście stylizowane stroje z epoki, które gromadzimy w naszej tak zwanej szafie retro, odtwarzamy atmosferę takiego przedwojennego galicyjskiego miasteczka, jakim była Rabka.

Z okazji 160 rocznicy powstania uzdrowiska w Parku miejskim zostanie nadane imię założyciela uzdrowiska Juliana Zubrzyckiego, ówczesnego dziedzica Rabki – skwerowi, na którym stoi jego pomnik. Z Małgorzatą Rybińską prezeską Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: