Rok 2024 przyniesie nam kilkanaście dni ustawowo wolnych od pracy. Jednym z nich jest Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia. Czy jednak tego dnia możemy cieszyć się dniem wolnym od obowiązków służbowych?
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Święto Trzech Króli, obchodzone od 2011 roku, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2024 roku przypada ono na sobotę, co dla wielu z nas i tak oznacza dzień wolny. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy powinni skorzystać z dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę. Można więc stwierdzić, że w przyszłym roku niektórzy z nas zyskają kolejny dzień wolny od pracy.
W 2024 roku czeka nas łącznie 251 dni pracujących. Natomiast 13 dni jest ustawowo wolnych od pracy. Kolejno są to:
- 1 stycznia: Nowy Rok (poniedziałek),
- 6 stycznia: Trzech Króli (sobota),
- 31 marca: Wielkanoc (niedziela),
- 1 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja: Święto Pracy (środa),
- 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
- 19 maja: Zielone Świątki (niedziela),
- 30 maja: Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego (czwartek),
- 1 listopada: Wszystkich Świętych (piątek),
- 11 listopada: Święto Niepodległości (poniedziałek),
- 25 grudnia: Boże Narodzenie (środa),
- 26 grudnia: Boże Narodzenie, drugi dzień (czwartek).
Jak zaplanować dłuższy urlop? Podpowiadamy
Zastanawiasz się, jak zaplanować dłuższy urlop w 2024 roku? W przyszłym roku nie brakuje okazji do wzięcia kilku dni wolnego. Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie urlopu.
Już w pierwszym tygodniu nowego roku możemy cieszyć się dodatkowym dniem wolnym. Święto Trzech Króli przypada na 6 stycznia, jednak dzień wolny za to święto możemy odebrać już 5 stycznia. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na urlop 8 stycznia, mamy szansę na czterodniowy odpoczynek.
Maj przynosi kolejną okazję do zaplanowania dłuższego urlopu. Zaledwie trzy dni urlopu mogą przekształcić się w dziewięć dni wolnego. Wystarczy wziąć wolne 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja.