Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Dni Zakopanego: Na dziś zaplanowano promocję książki „160. Rocznica Objawienia Maryjnego na Wiktorówkach”

Dziś ostatni dzień cyklu wydarzeń pod hasłem Dni Zakopanego. Są one organizowane na pamiątkę wizyty Jana Pawła II, który odwiedził Zakopane i Tatry w 1997 roku. Odbywają się w tym czasie liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym. W organizację przedsięwzięć włączają się instytucje kultury, sportu, zdrowia, a także organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy.

Dni Zakopanego

Szczególnie uroczystym elementem są wręczane doroczne Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane. Jak już wam mówiliśmy – Otrzymali je – Krzysztof Najbor, aktor Teatru Witkacego, Adam Marasek ratownik TOPR oraz Józef Gąsienica – Sobczak biathlonista, czterokrotny olimpijczyk, – z powodów zdrowotnych nieobecny był na sesji, nagrodę w jego imieniu podebrała wnuczka.

Nagrodę przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego – zasłużony dla kultury Gloria Artis otrzymała Helena Sułkowska Pawlik – rzeźbiarka, twórczyni tkanin artystycznych.

Tytuł honorowego obywatela Zakopanego został przyznany uczestniczce powstania warszawskiego, narciarce i olimpijce Barbarze Grocholskiej Kurkowiak oraz Andrzej Zieliński i pośmiertnie Jacek Zieliński, czyli liderzy zespołu Skaldowie.

Dziś jeszcze, na zakończenie odchodów Dni Zakopanego – zaplanowano promocję książki „160. Rocznica Objawienia Maryjnego na Wiktorówkach”

Do kaplicy na Wiktorówkach przychodzą tu nie tylko górale, ale i turyści. Obok znajduje się symboliczny cmentarz poświęcony tym, którzy zginęli tragiczną śmiercią nie tylko w Tatrach, ale i w innych górach świata.

Książkę poświęconą historii tego miejsca – wydał Powiat Tatrzański:

Helena Buńda: W tej książce są rozważania o tym, kiedy objawienie nastąpiło, ponieważ jest tutaj dylemat, czy był to rok 1861 czy 1862, ale o tym mowa w książce. Jak do tego doszło? Komu Matka Boska się objawia? Jakie przesłanie dała w objawieniu góralom i wiele innych ciekawych tematów, które opisują objawienie właśnie w tym miejscu, gdzie teraz jest Kaplica na Wiktorówkach

– mówiła Helena Buńda szefowa Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

Promocja (14 czerwca) w Księżówce w Zakopanem o godzinie 17:00

Czytaj także: