Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Do you speak english? Turyści z krajów arabskich o tym, czy z Polakami można się dogadać

 

Turyści z krajów arabskich znów zalali Zakopane

W te wakacje turyści z krajów arabskich dopisali jak nigdy. Zapytaliśmy hotelarzy i samych turystów jak sobie radzą z barierą językową. Okazuje się , że w jej pokonaniu pomaga najnowsza technologia i język angielski, którym sprawnie posługują się goście z bliskiego wschodu – mówi o tym Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Radio Alex: Czy turyści z krajów arabskich mają jakieś szanse na porozumienie się w swoim języku?

Karol Wagner: Nie mają szans i to trzeba sobie powiedzieć. Węgrzy też nie mają szans porozumienia się w swoim rodzimym języku, a przyjmujemy dziesiątki tysięcy Węgrów i dziesiątki tysięcy Arabów. Przychodzi nam w sukurs technologia. Masowo korzystamy oczywiście ze zdobyczy różnego rodzaju narzędzi onlinowych, które tłumaczą już aktualnie w czasie rzeczywistym. Wystarczy odwołać się do jednego czy drugiego modelu najnowszej komórki, która tłumaczy w czasie rzeczywistym rozmowę przy kontuarze recepcyjnym bądź przez telefon. Równocześnie tego samego typu narzędzia są już od wczesnej wiosny wykorzystywane przez wszystkich restauratorów. Przecież mamy karty w języku arabskim, mamy billboardy w języku arabskim, które były tak obśmiewane w całej Polsce, ale który z regionów w Polsce tak szybko reaguje na popyt, dostarczając odpowiedzi? Nie znamy takiego regionu, więc my się tym chełpimy, jesteśmy dumni z tego, że nie mamy oporu ze stosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań.

A jak to widzą nasi goście z krajów arabskich?

Komunikacja jest bardzo dobra. Wiele osób mówi po angielsku, nawet jeśli nie, zawsze znajdą jakieś rozwiązanie, żeby nam pomóc. (…) Polacy w większości mówią po angielsku. Problemem są informacje na drodze i czasami menu w restauracjach. (…) Obsługa w restauracji czy biurach turystycznych mówi zawsze po angielsku. Znaki drogowe są raczej międzynarodowe, więc nie ma problemu. Tablice informacyjne są tylko po polsku i to jest problem. Nie wiemy, gdzie jest stacja benzynowa czy np. parking.

Z Karolem Wagnerem z Tatrzańskiej Izby gospodarczej i turystami z Arabii Saudyjskiej rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: