Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”: XV Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych

 

XV Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”

Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził… to tytuł dorocznego festiwalu kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych, który w Zakopanem zgodnie z tradycją rozpocznie się już 24 grudnia tuż przed pasterką w kościele na zakopiańskiej Olczy. Festiwal potrwa do 2 lutego:

Joanna Staszak: Podczas wydarzenia będziemy mogli spotkać zespoły, które zaprezentują utwory klasyczne. Będą też pastorałki góralskie. Będzie wspólne kolędowanie. Spoza Zakopanego usłyszymy Warszawską Orkiestrę Sentymentalną w koncercie Śpiewnik Kolędowy oraz drugi koncert taki niepodhalański, to będzie Olga Bończyk z koncertem pod tytułem „Magia Świąt”. Oprócz tych dwóch wykonawców będziemy mogli usłyszeć Zespół Krywań z koncertem Nad Tatrami Gwiazda Betlejemska. Będzie też Agnieszka Przekupień, będzie zespół Jedla, Martyna Kasprzycka, Hania Zbyryt.

To już XV edycja tego popularnego festiwalu. Z tej okazji organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę:

Joanna Staszak: Wydamy płytę, na którą złożą się utwory wykonywane przez dotychczasowych podhalańskich artystów, jak również dwie pastorałki góralskie, które zostały nagrane przez uczestników festiwalu. Będzie to nasz hymn festiwalu „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył” w wykonaniu najmłodszych mieszkańców Zakopanego i Podhala i pastorałka  „Oj Maluśki, Maluśki”, którą wykonali soliści wraz z towarzyszeniem uczestników, którzy już brali udział w festiwalu przez te 15 lat.

Wszystkie koncerty będą się odbywały w zakopiańskich kościołach. Szczegółowy program można znaleźć na stronie urzędu miasta. Z Joanną Staszak naczelniczką wydziału kultury w zakopiańskim urzędzie miasta rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Sprawdź cały program