Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Dom Doktora w Zakopanem: 50 tysięcy złotych na odbudowę zabytkowej willi

Na dzisiejszej sesji zakopiańscy radni podjęli uchwałę w sprawie przyznania dotacji w wysokości 50 tys. zł na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w obrębie zabytkowej willi "Dom Doktora" w Zakopanem.

Dom Doktora w Zakopanem

A co do tej pory udało się zrobić- mówiła Agata Nowakowska-Wolak prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem:

Agata Nowakowska-Wolak: Udało się już zabezpieczyć dach obiektu blachą. Jak Państwo wiecie, przez cały listopad wiał halny i lały deszcze na zmianę, więc zerwało nam zabezpieczenie tymczasowe plandeką. Potem było zabezpieczenie banerami, które wykonali też wolontariusze.

Koszt prac zostanie pokryty ze środków, które udało się zebrać za pośrednictwem strony zrzutka.pl. Trwają też starania o kolejne dotacje m.in. z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jak zapewnia Agata Nowak-Wolak, jeśli wniosek zostanie złożony do 30 listopada, istnieje szansa na pozyskanie środków na rekonstrukcje całego dachu.

Dotacja z Urzędu Miasta Zakopane zostanie przeznaczona na sfinansowanie prac restauratorskich, konserwatorskich i robót budowlanych w ramach realizacji zadania, a dokładnie na: demontaż i rekonstrukcję podłogi pomiędzy parterem a poddaszem, usunięcie zamokniętych trocin z przestrzeni stropu oraz osuszenie legarów i impregnację, założenie izolacji przeciwwilgociowych, przeprowadzenie w przestrzeni stropu instalacji elektrycznych, a także szorowanie zalanych ścian w kondygnacji parteru (w salonie) oraz cyklinowanie i lakierowanie zabytkowych parkietów.

Czytaj także: