Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Dom Jalu Kurka wyremontowany i przeniesiony przez GDDKiA

 

Dom Jalu Kurka został odnowiony i przekazany gminie Jordanów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad

Willa, którą pisarz wybudował w miejscu rodzinnego domu w Naprawie znalazła się na terenie budowy tunelu pod Luboniem Małym.

Fot. GDDKiA

Zabytkowy Dom w stylu zakopiańskim wybudowany w latach pięćdziesiątych został najpierw rozebrany i przeniesiony na działkę znajdującą się obok boiska w Naprawie. Dokonano renowacji i uzupełnień drewnianych elementów konstrukcji. W budynku o powierzchni 250 metrów będzie miał prawdopodobnie siedzibę Gminny Ośrodek Kultury. Decyzję – jak podkreśla wójt gminy Jordanów Artur Kudzia – podejmie rada gminy na jednej z pierwszych sesji po wyborach. Być może zostaną w tej sprawie rozpisane konsultacje społeczne. Włodarz gminy nie przewiduje 11-pokojowej willi przestrzeni na muzeum poświęcone pisarzowi.

Jalu Kurek

  • urodził się w 1904 zmarł w Krakowie w 1983 był poetą, pisarzem, redaktorem i tłumaczem, przedstawicielem literackiej Awangardy Krakowskiej. Rodzinnie związany był z Naprawą. Jego najbardziej znane dzieło to napisana jeszcze przed wojną powieść „Grypa szaleje w Naprawie” która nie znalazła uznania wśród mieszkańców wsi.

Jak wygląda dom pisarza przed i po remoncie?

Dom Jalu Kurka PRZED/ Fot. GDDKiA
Dom Jalu Kurka PO/ Fot. GDDKiA