Dziś (14.11) dzień Czystego Powietrza. Jego największym wrogiem jest smog, który powstaje z powodu spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe . Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Rocznie w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera około 50 tyś osób. Sprawdziliśmy jak ze smogiem radzą sobie podhalańskie gminy i co na to Podhalański Alarm Smogowy.
Dzień Czystego Powietrza w gminie Czarny Dunajec

W gminie Czarny Dunajec do programu Czyste Powietrze złożyło wnioski ponad 600 mieszkańców. Do września tego roku udało się dofinansować wymianę pieców w ogólnej kwocie aż 8 mln 300 tysięcy zł. Niestety do 2019 roku mieszkańcy wymieniali kotły grzewcze na piece węglowe na szczęście wyższej klasy. Rok temu sytuacja się zmieniła:
Marcin Ratułowski: Tak naprawdę od zeszłego roku, kiedy był kryzys energetyczny, to nasi mieszkańcy zaczęli inwestować w kotły na biomasę, na pellet. Również bardzo często z uwagi na to, że mieszkańcy części gminy mają duże kompleksy leśne i są udziałowcami we wspólnocie leśnej, wymieniali piece, które zgazyfikują drewno, holzgas montowali. A w tym roku coraz częściej pytają o fotowoltaikę i pompy ciepła.
Marcin Ratułowski przekonuje, że sprawnie działa tu również gminny program Czyste Powietrze. W jego ramach tylko w zeszłym roku wymieniono piece w ponad 100 budynkach. Burmistrz gwarantuje, że w mającym na terenie gminy powstać, w przyszłości uzdrowisku kuracjusze będą mogli korzystać z dobroczynnych właściwości czystego, leczniczego powietrze. Pomoże w tym sieć gazowa:
Marcin Ratułowski: Teren przyszłego zakładu uzdrowiskowego jest tak oddalony od zabudowań obecnej mieszkalnej i to miasta i Czarny Dunajec i sołectwa Piekelnik, że już dzisiaj tam panują doskonałe warunki klimatyczne, ale również jakość powietrza, która tam jest badana tylko sezonowo, jest po prostu wzorowa. Dodatkowo, żeby wzmocnić tą. Wymianę źródeł na niskoemisyjne, dzięki dobrej współpracy z polską spółką gazowniczą, jest możliwe do połowy przyszłego roku poprowadzenie magistrali gazowych w 2/3 sołectw z terenu miasta i gminy Czarny Dunajec. I wtedy myślę, że dzięki programowi Czyste Powietrze wielu mieszkańców również skorzysta z możliwości wymiany swojego starego kopciucha na instalacje gazowe, które mogą być łączone z instalacjami fotowoltaicznymi. I mieszkańcy, którzy już na terenie Czarnego Dunajca zamontowali pompy ciepła, mają taką alternatywną możliwość nie przechodzenia na prąd, tylko na gaz. Są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania.
W gminie obowiązuje uchwała antysmogowa , to oznacza, że w nowo powstających domach nie można już montować pieców węglowych. Gmina Pomyślała też o najuboższych:
Marcin Ratułowski: Wystaraliśmy się o milion złotych w programie Stop Smog na wymianę źródeł ciepła osób, które są najuboższe z terenu miasta i gminy, nigdy by nie byłoby ich stać na wymianę pieców. Co jest najfajniejsze w tym programie? Że 70% dofinansowania pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a 30% to jest wkład własny gminy. Taka solidarność względem mieszkańców i ci właściciele budynków nie muszą ani złotówki dokładać do wymiany pieców. A przy okazji możemy jeszcze im z ztermomodernizować budynek i wymienić okna.
Burmistrz Czarnego Dunajca liczy również na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które będzie można wykorzystać do dalszej poprany jakości powietrza w gminie. Z Marcinem Ratułowskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: