Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Dziś Boże Ciało. To kościelne święto Ciała i Krwi Chrystusa. Jaka jest jego historia?

Po raz pierwszy jego obchody miały miejsce prawie osiem wieków temu - dokładnie w 1246 roku w Belgii w diecezji Liege. Do Polski dotarło ono prawie 80 lat później - w roku 1320. Sto lat później ustanowiono je dla kościoła w całym kraju. Dziś Boże Ciało, czyli święto Ciała i Krwi Chrystusa.

Boże Ciało
fot. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Szacowany czas czytania: 02:23

Dziś Boże Ciało. Jaka jest historia tego kościelnego święta?

Zaczęło się od objawienia, którego doświadczyła będąca obecnie świętą – Julianna z Liege w Belgii, która pełniła funkcję przeoryszej klasztoru augustianek. Ukazał się jej Chrystus, który poprosił o święto Eucharystii. Tak zapoczątkowane zostało święto, które dziś znamy jako Boże Ciało.

Św. Julianna przystała na prośbę objawionego jej Jezusa i w 1246 roku w Belgii odbyły się pierwsze obchody święta Ciała i Krwi Chrystusa – jak brzmi pełna nazwa święta Bożego Ciała.

Jeszcze w tym samym roku święto ustanowiono dla całej diecezji Liege. Niespełna 20 lat później – w 1264 roku Boże Ciało ustanowiono dla całego Kościoła. Stało się to za sprawą ówczesnego papieża Urbana IV i jego bulii „Transiturus” po cudzie w miejscowości Bolsena we Włoszech, gdzie z hostii wypłynęła krew.

Papieskie ustanowienie święta w całym kościele nie sprawiło jednak, że już wtedy święto Bożego Ciała dotarło do Polski. Stało się to dopiero po kilkudziesięciu latach.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej

– wskazuje w informacji na temat święta Ciała i Krwi Chrystusa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podaje ją na podstawie opracowania dr Małgorzaty Dziury z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Równo sto lat później z kolei – w 1420 roku, kiedy to odbył się synod gnieźnieński, postanowiono ustanowić Boże Ciała powszechną uroczystością, obchodzoną w kościołach w całej Polsce.

Tym samym można oszacować, że historia dzisiejszych uroczystości – procesji, które przeszły lub przechodzą ulicami miast liczy sobie już ponad 600 lat. Co roku ma ona taki sam przebieg. Wierni idą do czterech ołtarzy.

Przy ołtarzach czytana jest Ewangelia i celebrans udziela wiernym błogosławieństwa monstrancją z Najświętszym Sakramentem

– informują w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego.

Procesja do ołtarzy odbywa się według ustalonego szyku. Pod baldachimem niesiona jest monstrancja. Sypane są płatki kwiatów, słychać dźwięk dzwonków.

Przed baldachimem niesione są chorągwie, fe­retrony i sztandary, a za baldachimem podążają wierni

– czytamy w opracowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa związane jest ściśle ze Świętami Wielkanocnymi. Zawsze ma ono miejsce równo 60 dni po Wielkanocy. Tym samym zawsze jest to czwartek.

A ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, ale przypadającym w określonym czasie, Boże Ciało nie może się odbyć wcześniej niż 21 maja ani później niż 23 czerwca.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

REKLAMA