Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Dziś Dzień organizacji pozarządowych. Na terenie powiatu tatrzańskiego zarejestrowano ich aż 300

 

Dziś Dzień organizacji pozarządowych

Na terenie powiatu tatrzańskiego zarejestrowano ich aż 300:

Adam Zaleski: Organizacje pozarządowe są naprawdę obecne w bardzo wielu aspektach naszego życia. Kluby sportowe i organizacje związane z kulturą, aktywnościami kulturalnymi, muzealiami, organizacje, które walczą o to, żeby np. nie zabudowywać Zakopanego w sposób chaotyczny czy deweloperski, organizacje proobronne też, oczywiście Warsztaty Terapii Zajęciowej czy też tutaj organizacja, która bardzo mocno pracuje z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Dokładnie nie wiadomo jednak ile z tych 300 organizacji faktycznie działa.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem rozpoczęło akcję, która ma na celu rejestrację i integrację tych organizacji

W nowej Sokolni, miejscu aktywności mieszkańców odbyły się już dwa takie spotkania:

Adam Zaleski: Z tematów już pojawiających się, to są przede wszystkim kwestie usprawnienia współpracy samorządu z lokalnymi organizacjami, tym tutaj np. sprawdzenie, jak działają Gminne Rady Pożytku Publicznego, które kiedyś doradzały włodarzom i Radom Miasta czy czy Radom Gminy, jak współpracować, czyli jakie działania podejmować. Uczestnicy chcieliby się przyjrzeć też temu, jak wspólnie planować projekty nie tylko w obszarze grantów, ale również też jakiejś stałej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W dalszych planach jest stworzenie bazy zasobów jakie posiadają faktycznie działające organizacje. Na stronie Sokol.zakopane.pl można wypełnić formularz, który pomoże w stworzeniu aktualnej mapy organizacji pozarządowych na naszym terenie.

W Zakopanem dzień organizacji Pozarządowych będzie obchodzony w sobotę:

Adam Zaleski: Jak wiadomo, większość organizacji pozarządowych opiera się na znacznej pracy społecznej, więc najpierw trzeba iść do pracy, a potem dopiero wykonuje się te działania pozostałe. Więc będziemy się spotykali 2 marca. Już wiemy, że oprócz kawki, ciastka i luźnych rozmów powstanie katalog pytań do osób, które będą ubiegały się o to, żeby być albo burmistrzami miasta Zakopane, albo do wójtów okolicznych z pytaniami, w jaki sposób zamierzają współpracować z organizacjami pozarządowymi, jeśli zamierzają w ogóle.

Z Adamem Zaleskim prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół gniazdo w Zakopanem
rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: