Dzisiaj rusza Park Miliona Świateł w Zakopanem w parku miejskim. Ta atrakcja nie bardzo podoba się mieszkańcom miasta, a także - niektórym radnym.
Tak podczas wczorajszej dyskusji nad stawkami przyszłorocznych opłat i podatków powiedział m.in. Zbigniew Szczerba:
Zbigniew Szczerba: Mieszkańcy składają się na śmieci, mieszkańcy składają się na podatki podnoszone o 10, o 20%. Co dostają równolegle? Równolegle dostają na przykład zabranie połowy parku miejskiego, na której prywatna firma urządza sobie biznes. Oczywiście płaci dzierżawę do miasta. Bezsprzecznie płaci dzierżawę do miasta. Tylko zadaję pytanie a gdzie w tym wszystkim jest mieszkaniec? Mieszkaniec ma wyższe podatki, wyższe śmieci, zabraną strefę publiczną, którą miał przyobiecaną i jeszcze za wejście na nią musi zapłacić. Propozycja, która padła kilka miesięcy temu – urządźmy na równi grupowej lodowisko miejskie. Na czym się skończyło? Bez przetargu została wybrana firma, która urządza tam komercyjne lodowisko. To dostają mieszkańcy w zamian.
Kilka dni wcześniej oficjalne stanowisko w sprawie doniesień medialnych dot. Parku Miliona Świateł wydał urząd miasta.
Teraz jeszcze kilka słów, które w swojej „rolce” w mediach społecznościowych opublikował burmistrz Łukasz Filipowicz:
Łukasz Filipowicz: Witajcie! Jestem właśnie w rzekomo całkowicie zamkniętym parku miejskim w Zakopanem. Poprzez nowo otwarty park świateł na zakopiańczyków i górali wylała się fala niesprawiedliwego hejtu. Mówimy temu stanowcze nie, dlatego zobaczcie na własne oczy. Serdecznie zapraszam Was do magicznego Zakopanego – krainy ludzi uczciwych, pracowitych i wyjątkowo gościnnych, miejsca, które jest otwarte dla wszystkich.
Kilka dni wcześniej oficjalne stanowisko w sprawie doniesień medialnych dot. Parku Miliona Świateł wydał Urząd Miasta
W związku z sensacyjnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi Parku Miliona Świateł w Zakopanem informujemy, że tego typu Parki funkcjonują w przynajmniej kilkunastu miastach w Polsce. W większości przypadków, podobnie jak w Zakopanem, atrakcje te są tworzone przez podmioty prywatne, a zlokalizowane na terenach miejskich wynajmowanych przez samorządy. W Zakopanem atrakcja ta organizowana jest przez firmę…, która z powodzeniem tworzy od wielu lat instalacje tego typu w innych miastach Polski…
Pragniemy przypomnieć, że posiadacze Zakopiańskiej Karty Mieszkańca mogą skorzystać z 50% zniżki na zakup biletu, co czyni tę atrakcję jeszcze bardziej dostępną dla lokalnej społeczności. Dodatkowo wszystkie dzieci z zakopiańskich szkół i przedszkoli otrzymają darmowe bilety wstępu.
Nieprawdziwe są informacje, jakoby mieszkańcy oraz turyści zostali pozbawieni dostępu do Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Główne ciągi pieszo-rowerowe, takie jak dojście do ulicy Krupówki, Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka”, Placu Niepodległości czy Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, pozostają w pełni dostępne. Firmie wydzierżawiona została jedynie część parku, która w minionych latach w okresie zimowym była nieużytkowana (lub całkowicie zamknięta). Co więcej, wspomniana część Parku nie była w przeszłości nawet objęta utrzymaniem zimowym, co całkowicie wykluczało bezpieczne korzystanie z tej przestrzeni. Częściowe wydzierżawienie wspomnianej powierzchni nie powoduje braku dostępu do infrastruktury, a pozostały obszar Parku Miejskiego jest niezmiennie dostępny dla mieszkańców i turystów.
Firma podpisując umowę z MOSiR Zakopane na dzierżawę terenu pod organizację Parku Miliona Świateł, wniosła zabezpieczenie finansowe w formie kaucji, tym samym zagwarantowała swoje zobowiązanie do przywrócenia terenu do stanu sprzed dzierżawy. Dodatkowo, koszty związane z utrzymaniem terenu oraz mediami, w tym energią elektryczną, są w całości pokrywane przez Wykonawcę i nie obciążają budżetu Gminy Miasto Zakopane. Zgodnie z umową Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma zapłatę w wysokości blisko 200 000 zł za wynajem tej powierzchni.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji monitoruje przebieg instalacji Parku Miliona Świateł na bieżąco, dokładając wszelkich starań, aby proces ten odbywał się bez zakłóceń oraz z możliwie najmniejszą ingerencją w infrastrukturę Parku Miejskiego”.