Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ekolodzy chcą utworzenia na Nosalu strefy ochrony sokoła wędrownego. Co na to TPN?

Przedstawiciele Stowarzyszenia Pracowni na rzecz Wszystkich Istot chcą stworzenia na Nosalu strefy ochrony ostoi sokoła wędrownego. W ten sposób zamierzają zablokować planowaną odbudowę istniejącej tutaj przed laty trasy narciarskiej. Ekolodzy twierdzą, że ta inwestycja pozbawi Tatry jednej z pięciu par orła wędrownego, który gniazduje m.in. na Nosalu.

Ekolodzy chcą utworzenia na Nosalu strefy ochrony sokoła wędrownego

Aktywiści w kwietniu tego roku złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na bezczynność dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie rozpatrzenia ich wniosku dotyczącego utworzenia takiej strefy.

Co na to TPN?

Szymon Ziobrowski: TPN zwrócił się o wykładnię na temat dodatkowych stref ochronnych do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I takie wyjaśnienie złożyliśmy pod koniec kwietnia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ja tylko przypomnę, że na Nosalu obowiązują reżimy ochronne wynikające z obecności Parku Narodowego i obszaru Natura 2000, wobec czego nie ma obowiązku tworzenia stref ochronnych dla poszczególnych gatunków. Żeby wyobrazić sobie tworzenie takich stref, bo przecież nie dotyczy to tylko i wyłącznie sokoła, tylko wilka, niedźwiedzia i wielu gatunków ptaków, to na pewno trzeba by było zamknąć wiele szlaków turystycznych. Trzeba by było na pewno zamknąć szlak na Nosal oraz drogę prowadzącą do Kuźnic

– tłumaczył Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. A do tej sprawy w Radiu Alex będziemy wracać.

Czytaj także: