Europejski Dzień Logopedy
Wady wymowy mogą zaburzyć rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Lekarz, który je diagnozuje, a potem leczy musi mieć widzę z zakresu medycyny, psychologii i pedagogiki.

Szacowany czas czytania: 02:13
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy
Z Elżbietą Watychą logopedą rozmawia Beata Denis-Jastrzębska:
Elżbieta Watycha: Najwięcej pacjentów u mnie w gabinecie jest w przedziale przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bo tutaj najwięcej jest działań profilaktycznych, mianowicie są badania przesiewowe. Przedszkola bardzo fajnie już teraz reagują na problemy dzieci, sygnalizując rodzicowi, że gdzieś tam może być problem. Oczywiście też zdarzają się pacjenci bardzo mali. Najmłodszy pacjent miał 5 dni. Także tutaj rozstrzał wiekowy jest bardzo duży. Od maleństwa 5-dniowych, kilkudniowych, do pacjentów dorosłych, którzy się zmagają z kolei z problemami komunikacji, na przykład po udarach.
Wokół rozwoju mowy u dzieci narosło wiele mitów, np. że dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy. Elżbieta Watycha, logopeda z 20-letnim stażem radzi bacznie obserwować najmłodszych i słuchać własnej intuicji, a w razie wątpliwości jak najszybciej udać się do specjalisty.
Radio Alex: Kiedy powinniśmy udać się do logopedy?
Elżbieta Watycha: W pierwszej kolejności zawsze wtedy, kiedy mama czuje, że coś jest nie tak i coś jej nie pasuje. Wtedy powinna posłuchać swojego instynktu, nie oglądać się na to, co ludzie dookoła niej mówią. Ponieważ logopeda to jest po prostu człowiek, który może pomóc, może poradzić. Jeśli nic złego się nie dzieje, to może rozwiać wszelkie wątpliwości. A na pewno do logopedy powinni wybrać się rodzice dzieci, które w wieku dwóch lat nie budują prostych komunikatów typu mama daj, mama, chodź, mama siku. To są pierwsze zdania, które powinny być w wieku dwóch lat budowane. Każde odstępstwo od tego, powinno nam dawać sygnał do tego, że powinniśmy się skonsultować ze specjalistą.
Właśnie nadarza się doskonała okazja do tego, żeby złożyć pierwszą wizytę w gabinecie logopedy. Do końca tygodnia w Witowie będzie można uzyskać bezpłatną pomoc.
Elżbieta Watycha: Chciałabym zaprosić wszystkich, którzy mają jakieś pytania, wątpliwości na tydzień darmowych konsultacji. Można się ze mną umówić telefonicznie, spotkać, porozmawiać. Ja się postaram zdiagnozować, jeżeli jakiś problem jest oczywiście, rozwiać wątpliwości, doradzić i mam nadzieję, że jak najwięcej osób będzie chciało skorzystać z tej propozycji.

Czytaj także: