Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ewakuacja z kolejki na Kasprowy Wierch. Trwają ćwiczenia ratowników TOPR [FOTO]

 

Trwają ćwiczenia ratowników TOPR

Polskie Koleje Linowe cyklicznie przed sezonem zimowym oraz letnim przeprowadzają prace techniczne i konserwacyjne, które związane są z przestojem technicznym urządzeń. Czas przerwy serwisowej na Kasprowym Wierchu, wykorzystywany jest na przeprowadzenie ćwiczeń, które realizowane są wspólnie z TOPR.

fot.pkl, ćwiczenia ratowników TOPR

Od początku działalności PKL, nigdy nie doszło do sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja pasażerów z wagonów na Kasprowym Wierchu, ale zawsze warto być gotowym na taką ewentualność.

Dlatego trwający właśnie przestój kolei na Kasprowym Wierchu, został wykorzystany na szkoleniowe próby ewakuacyjne pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem technik liniowych. W trakcie ćwiczeń ewakuacji z wagonu w rolę pasażerów wcielili się pracownicy PKL.

fot.pkl, ćwiczenia ratowników TOPR

Prace serwisowe i konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu potrwają do 10 listopada. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji nadzwyczajnych – mówi Andrzej Marasek, ratownik TOPR:

Andrzej Marasek: Trenujemy tutaj sytuacje, które do tej pory się jeszcze nie zdarzyły, ale na które musimy być przygotowani. Są to trudne manewry, wymagające skupienia, wymagające dobrego treningu i dobrego zgrania załogi nie tylko pośród samych ratowników, ale również między załogami TOPR, jak i pracownikami PKL.

Załoga PKL na bieżąco monitoruje sprawność urządzeń oraz kolei.

Marcin Kucharski: Codziennie przed rozpoczęciem ruchu pasażerskiego dokonujemy sprawdzenia połączeń linowych sprawdzamy trasę kolei, po której poruszają się wagoniki, kontrolujemy poprawność działania napędu awaryjnego, sprawdzamy łączność radiową oraz wszystkie elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku istnienia naszej kolei, czyli od 87 lat, nie nastąpiła konieczność ewakuacji pasażerów z wagonika

– w Radiu Alex mówił Marcin Kucharski z PKL. Prace serwisowe i konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu zakończą się dziś (10.11). Finałem będzie odbiór techniczny i dopuszczenie do ponownego użytkowania.

Czytaj także: