Wernisaż wystawy "Ewelina Pęksowa" rozpocznie się jutro (13.12) o godz. 17.00 w zakopiańskim Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.
Obrazy znanej malarki na szkle, wielokrotnie nagradzanej, stanowiącej swoisty symbol witrochromii w polskiej sztuce ludowej będzie można podziwiać do 31 marca 2025 roku. Wstęp wolny.
(Witrochomia – technika malowania na odwrocie przezroczystego podobrazia, najczęściej szkła – przyp.red)
Ewelina Pęksowa
to córka Stanisława Zubka, twórcy mebli i nart, popularnych „zubków” oraz Józefy od dziecka wychowywała się w atmosferze poszanowania dla tradycji i pracy. To ojciec uczył ją obróbki drewna, zdobnictwa, kompozycji. Od dziecka kochała Tatry, narty, wszystko, co piękne. Jako młoda dziewczyna pomagała ojcu w prowadzeniu gospodarstwa, robieniu galanterii drewnianej, odkrywając drewno i różne sposoby wykorzystywania tego materiału, m.in. wypalała i inkrustowała talerze. Te umiejętności posłużyły, kiedy postanowiła spróbować swych sił robiąc własne ikony. Próbowała swych sił w rzeźbie robiąc Madonny, szopki, kapliczki.
W jej ukochanym kościółku na Pęksowym Brzyzku wisi Droga Krzyżowa namalowana w 1973 roku. Po jej śmierci do Starego Kościółka trafiły – zgodnie z jej wolą dwa obrazy – „Stworzenie Świata” i „Sąd Ostateczny”.
Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór co dwa lata organizuje ogólnopolski konkurs dla ludowych nieprofesjonalnych artystów uprawiających witrochromię i rzeźbiących w drewnie. Decyzją burmistrza Zakopanego konkurs ten nosi obecnie imię Eweliny Pęksowej.
Czytaj także: