Festiwal nauki w Poroninie, czyli jak powstaje smog?
Uczniowie szkół z Gminy Poronin wzięli udział w ciekawych pokazach „Coś wisi w powietrzu!”, zaprezentowane przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. jak w łatwy sposób (w domowych warunkach) utworzyć dwutlenek węgla oraz jak powstaje smog. To jedna z wielu atrakcji Festiwalu Nauki im. prof. Franciszka Łukaszczyka zorganizowanego przez gminę Poronin.
Kim był patron tego wydarzenia? Franciszek Łukaszczyk pionier radiolecznictwa w Polsce, uczeń Marii Skłodowskiej – Curie urodził się na Podhalu w Zubsuchem. Pod koniec II wojny światowej wywiózł rad z Warszawy i ukrył go we własnym domu w Poroninie. Dzięki temu aktowi odwagi udało się szybko wznowić leczenie pacjentów chorych na raka zaraz po zakończeniu wojny. W Poroninie rozpoczął się właśnie festiwal nauki jego imienia. Opowiada o nim Anita Żegleń wójt gminy Poronin.
Anita Żegleń: Ideą jest przede wszystkim wzmacnianie pamięci o profesorze, żebyśmy o nim nie zapomnieli, skoro już go odkryliśmy. Nie mniej ważnym aspektem jest to, żeby uczniowie cieszyli się nauką, żeby inspirowali się odkryciami fizyki, chemii, tymi najnowszymi, ale również tymi, o których nie wiedzą. Program jest bardzo bogaty. Włączyły się w niego wszystkie szkoły naszej gminy i oprócz tego, że uczniowie podczas lekcji będą prowadzić doświadczenia wraz ze swoimi nauczycielami, to będą również takie wydarzenia, powiedziałabym – spektakularne. Na pewno należą do nich warsztaty Cogiteon, czyli warsztaty, które prowadzi Małopolskie Centrum Nauki i Techniki, które zresztą jest partnerem naszego festiwalu.
W festiwal zaangażowały się również Lasy Państwowe i Tatrzański Park Narodowy. Wydarzenie potrwa do 13 grudnia.

Czytaj także: