Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Festiwal Trzech Kultur w Maniowach już w niedzielę

 

Festiwal Trzech Kultur to okazja do poznania różnorodnego dziedzictwa Pienin, Spisza i Podhala – krain, które ze sobą sąsiadują

Natalia Niemiec: I będzie pieniński śpiew w wykonaniu chóru Flisaków Pańskich. Spiski taniec oraz podhalański humor – tutaj będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach przedstawiały sztukę o kręceniu bimbru.

W wiosce edukacyjnej Ekomuzeum Dziedziny Dunajca odbędą się warsztaty plastyczne nie zabraknie specjałów regionalnych kuchni:

Natalia Niemiec: Będą np. wykonywane laleczki w strojach spiskich przez dzieci, malowanie plecaków na płótnie, robienie świec, robienie owieczek z papieru, robienie drewnianych skrzynek, malowanie ich, malowanie drewnianych magnesów też ornamentami właśnie związanymi z wzornictwem podhalańskim, pienińskim i spiskim. Bardzo nam zależy na takiej oddolnej edukacji związanej z lokalnym dziedzictwem. Będzie też kuchnia regionalna 3 regionów, kuchnia pienińska, spiska i podhalańska.

Na zakończenie dwa koncerty. Muzyka Karpat w wykonaniu Piotra Cudzicha z kapelą i koncert Basi Giewont w ramach projektu Halny Tur

Wydarzenie odbędzie się już w tę niedziele (1.09) w miejscu, które jest nie tylko niezwykle urokliwe, ale również symboliczne:

Natalia Niemiec: Scena będzie zaraz nad samym Jeziorem Czorsztyńskim z widokiem na Pieniny Spiskie i Zielone Skałki. A będzie się odbywało w Maniowach w przedsiębiorstwie, które nazywa się Wyskocz Na i jest to miejsce zaraz przy samej ścieżce rowerowej, więc wiele osób będących w ten weekend tutaj nad jeziorem i odpoczywających, będzie mogło skorzystać z udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. I to jest też miejsce takie dla nas symboliczne, bo to jest miejsce Starych Maniów, których już nie ma, więc my też chcemy przybliżyć trochę to dziedzictwo tego miejsca. I tegorocznym gospodarzem właśnie jest gmina Czorsztyn, która jest naszym partnerem. W zeszłym roku miało miejsce w gminie Łapsze Niżne, czyli w Niedzicy. Ideą festiwalu jest to, żeby on był przechodni.

Organizatorem festiwalu jest działające od wielu lat Stowarzyszenie Sprężyna i powołane przez nie Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Z Natalią Niemiec prezeską stowarzyszenia rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.