Radio Alex 105.2 FM Zakopane

GDDKiA odrzuciła petycję w sprawie obwodnicy Nowego Targu

 

GDDKiA odrzuciła petycję

Niedawno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła wizualizację budowy południowej obwodnicy Nowego Targu.

W lipcu br. na wniosek mieszkańców radni nowotarscy wystosowali do Generalnej Dyrekcji apel w sprawie opracowania alternatywnej koncepcji poprowadzenia południowej obwodnicy Miasta. W swojej petycji samorządowcy poprosili o uzupełnienie wniosku o wariant poprowadzenia obwodnicy na granicy Miasta Nowy Targ i miejscowości Szaflary omijający tereny w pobliżu osiedli mieszkaniowych praz o zmianę parametrów drogi, czyli zmniejszenie jej przekroju oraz poprowadzenie drogi na estakadzie.

Fot. gov.pl/web/gddkia-krakow

Odpowiedź Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad brzmi: ”nie”

Kacper Michna: Po analizie stwierdzamy, że taki wariant jest niemożliwy do realizacji przede wszystkim ze względów środowiskowych. Taki wariant przebiegały przez obszary Natura 2000, więc on środowiskowo byłyby nieakceptowalny. Dodatkowo nowa droga, która by powstała, byłaby o ponad 1/4 dłuższa od propozycji, którą GDDiK przedstawiła, miałaby gorzej skomunikowana z siecią dróg lokalnych. Propozycja GDDiK to budowa obwodnicy, która miałaby około 4,5 kilometra długości, zaczynałaby się na węźle Nowy Targ Południe, następnie biegłaby wzdłuż doliny Białego Dunajca, skręcałaby na południowy wschód i łączyłaby się z drogą wojewódzką.

Czytaj także: