Radio Alex 105.2 FM Zakopane

GDDKiA: tunel na Zakopiance zamknięty we wtorek (12.12)

We wtorek, 12 grudnia, kierowcy korzystający z Zakopianki muszą przygotować się na duże utrudnienia w ruchu. W godzinach od 10.00 do 14.00 zamknięty będzie tunel na tej trasie, gdzie odbędą się ćwiczenia służb ratowniczych. Informacje o tym przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Tunel na Zakopiance zamknięty

Podczas trwania ćwiczeń, nie będzie możliwy przejazd również trasą równoległą, znaną jako stara Zakopianka. Kierowcy jadący od strony Krakowa w kierunku Rabki na węźle Lubień będą musieli skorzystać z objazdu przez Mszanę Dolną, korzystając z drogi wojewódzkiej nr 968 i dalej drogi krajowej nr 28, która prowadzi do węzła Skomielna Biała i pozwala powrócić na trasę S7, czyli Zakopiankę. Z kolei samochody jadące od strony Zakopanego w kierunku Krakowa na węźle Skomielna Biała zjadą na DK28 w kierunku Mszany Dolnej, a następnie skręcą w lewo na DW968, którą dojadą do węzła Lubień.

Jak tłumaczy GDDKiA, coroczne ćwiczenia w tunelu są konieczne ze względu na przepisy. Tunel na Zakopiance to część drogi ekspresowej S7, która jest również elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa tuneli na tego rodzaju trasach zobowiązują do przeprowadzania co roku ćwiczeń dla personelu tunelu i służb ratunkowych.

W ćwiczeniach wezmą udział strażacy, medycy i policjanci, a także pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie funkcjonowania systemów ratowniczych tunelu oraz koordynacji działań różnych służb.

Tunel na Zakopiance

Tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich, o długości 2,06 km, został uroczyście otwarty 12 listopada 2022 r. Jego budowa trwała pięć lat i siedem miesięcy, a koszt inwestycji wyniósł niemal miliard złotych. Dzięki tunelowi podróż do Zakopanego znacznie się skróciła. Już w przyszłym roku kierowcy będą mogli skorzystać z kolejnego odcinka dwupasmowej trasy pod Tatry pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem. Planowane są także różne koncepcje przebudowy przebiegu ostatniego, 20-kilometrowego odcinka Zakopianki.

Czytaj także: