Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Gmina Ochotnica Dolna: radni przyjęli budżet na 2025 rok

Radni gminy Ochotnica Dolna przyjęli budżet na 2025 rok. Planowane dochody to ponad 72 mln. 800 tysięcy złotych, natomiast wydatki 83 miliony 600 tysięcy złotych. Przewidziano więc spory deficyt.

Skarbnik Adam Górnicki wyjaśnił:

Adam Górnicki: Jest to zjawisko powszechne, stale występujące w jednostkach samorządu terytorialnego i u nas deficyt budżetowy planowany jest w kwocie 10 mln 776 tys. 794 złote, który zostanie sfinansowany planowanym do zaciągnięcia kredytem, wolnymi środkami oraz niewykorzystywanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczeń dochodów i wydatków nimi finansowanych, związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach, czyli tzw. środki znaczone.

Wójt Tadeusz Królczyk zauważył m.in., że to jest dobry i wysoki budżet:

Tadeusz Królczyk: Większy na etapie projektu budżetu był tylko w 2022. Drugim elementem jest kwestia wydatków na inwestycje. To jest na poziomie 23 mln. Nie jest to najwyższa pozycja, jaka była w stosunku do poprzedniej kadencji, ale ciągle jest to bardzo wysoki poziom inwestycji. Drugie pytanie jest takie, czy ten budżet jest dobry – w sensie czy jest realistyczny, ponieważ jak państwo wiecie, papier byłby w stanie przyjąć wszystko. Tak, ten budżet jest realistyczny, tzn. wycena zadań w tym budżecie była poprzedzona analizami, przetargami, symulacjami różnych rozwiązań i prognozami, które miały wiarygodne podstawy i raczej powinno się wszystko udać. Jest to budżet dobry, bo jest budżetem zrównoważonym.

Włodarz gminy mówił także o kwocie ponad 23 milionów złotych przeznaczonych na inwestycje drogowe, ale i także oświatowe:

Tadeusz Królczyk: Skupiamy się głównie na dokończeniu modernizacji infrastruktury drogowej, to jest 11 dróg w całej gminie. W ramach tego segmentu głównym beneficjentem jest Ochotnica Dolna. Część jest wykonana, a część jest do wykonania w przyszłym roku. Wielokrotnie to podkreślałem, że poprzednia kadencja to było ratowanie dróg, które byłyby wykończyły finansowo naszą gminę, ponieważ ich jakość była tak tragiczna, że koszty remontów przy obecnych cenach spowodowałyby zapaść finansową w naszej gminie albo spowodowałyby sytuację, w której mielibyśmy drogi, po których w ogóle nie da się jeździć, a wtedy zapomnimy o jakimkolwiek rozwoju, włącznie z rozwojem turystycznym. Ponieważ zasadniczo opanowaliśmy sytuację na drogach wykonując w poprzedniej kadencji około 50 kilometrów dróg, teraz możemy się skupić na infrastrukturze oświatowej i jest przewidziane zarówno projektowanie, jak i dostosowanie budynków, czyli działania modernizacyjne praktycznie we wszystkich szkołach, które są na terenie gminy.

Komisje rady gminy oraz krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa wydały pozytywne opinie o planowanym budżecie. Potem wywiązała się dyskusja. Pytano m.in. o planowane środki z przeznaczeniem na promocję gminy. Wójt tłumacząc zasadność ujęcia na 2025 rok kwoty około 700 tysięcy złotych mówił m.in. o kontynuacji dotychczasowych działań. Jednym z nich wg. niego było przybliżanie historycznego znaczenia gminy, wynikiem czego być udział Prezydenta i przedstawicieli rządu RP w uroczystości 80. rocznicy „Krwawej Wigilii”.

Tadeusz Królczyk: I to, że jesteśmy na takim poziomie rozpoznawalności, to, że jesteśmy w ten sposób honorowani, jak byliśmy uhonorowani przez pana prezydenta, ale też trzeba powiedzieć przez stronę rządową i przez wszystkie instytucje, to nie wzięło się znikąd. Jeżeli na tym etapie podejmiecie decyzję, że odcinamy finansowanie tych działań, to skutek będzie bardzo prosty. Te działania będą osłabione w przyszłości. A ja uważam, że my jesteśmy dokładnie w tym momencie, kiedy my dopiero teraz mamy tak naprawdę co promować. I mówię o działaniach, które w swoim zamiarze mają być dedykowane i Tylmanowej, i Dworowi Berskich i Ochotnicy Górnej i Lotnikom i Wielkiemu Szlakowi Kultury Wołoskiej i je trzeba zasilić po prostu pieniędzmi i energią. I absolutnie tak – uważam, że trzeba patrzeć jak się wydatkuje pieniądze, racjonalnie wydawać, ale trzeba bardzo uważać, gdzie się tnie, żeby nie podcinać gałęzi, na której się tak naprawdę siedzi.


Kolejne pytania dotyczyły uwzględnienia w planowanym budżecie uwag i wniosków kierowanych m.in. przez mieszkańców czy radnych. W swojej odpowiedzi wójt podkreślił, że w wymienionych w dokumencie inwestycjach drogowych zaplanowano kilka tych, o które wnioskowano, ale…

Tadeusz Królczyk: Było pytanie, czy wszystkie wnioski zostały uwzględnione. Nie, nie wszystkie zostały uwzględnione. Nie mogły być, bo żaden budżet by tego nie wytrzymał. Staramy się do konstrukcji tego budżetu podchodzić bardzo profesjonalnie. (…)

Ostatecznie budżet został przyjęty 14 głosami „za” przy jednym wstrzymującym.

Czytaj także: