Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

GOPR Beskidy przypomina: za oknem wiosna, ale w górach warunki zimowe. Jaka pogoda nas czeka? [WIDEO]

Przed nami kolejny weekend. To tradycyjnie czas, w którym zawitają do nas turyści, w tym miłośnicy wypraw na szlaki spacerowe, ale i także te bardziej wymagające. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR przypominają więc, że zima wprawdzie się kończy, ale zasady bezpieczeństwa w górach pozostają niezmienne.

gOPR Beskidy
fot. FB/GOPR Beskidy

Szacowany czas czytania: 03:02

GOPR Beskidy – zawsze wyruszaj z przygotowanym sprzętem

Warunki mogą zmieniać się z godziny na godzinę przez cały rok, a szczególnie wiosną śnieg, lód i niskie temperatury mogą zaskoczyć, dlatego dobrze spakowany plecak i odpowiedni ubiór to podstawa. O czym więc warto pamiętać?

Zacznijmy od ubioru. Podstawa, to bielizna termiczna, warstwa docieplająca i membrana chroniąca przed wiatrem, deszczem i śniegiem w myśl zasady – na podejściach lżej, na postojach cieplej. Nie zapomnijmy też o zapasowych ubraniach i rękawiczkach.

Obuwie, to solidna podeszwa trekkingowa. Raki lub raczki mogą być niezbędne na oblodzonych szlakach, więc dopasowujmy je do butów, warunków na szlakach i trudności wybranego terenu. W rejony zagrożone śnieżnymi osuwami zawsze zabierajmy lawinowe ABC.

Plecak. Tu niezbędnik to termos z ciepłym napojem, wysokokaloryczne przekąski, latarka z zapasem baterii, power bank, gogle i okulary przeciwsłoneczne, apteczka z ogrzewaczami i folią NRC.

A my w Radiu Alex przypominamy, że w naszych pięknych Tatrach wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe. Wczoraj (28.03) była to jeszcze „jedynka”, ale TOPR przypomina, że zagrożenie może wzrastać w przypadku podnoszenia się temperatury powietrza.

Pogoda w weekend ma być w przysłowiową kratkę, ale na pewno znajdą się chętni na wyprawę w Tatry. Specjalnie z myślą o miłośnikach takich wędrówek Maciek Pałahicki zapytał Marcina Józefowicza z TOPR jakie warunki tam panują i z jakimi trzeba się liczyć w ciągu kilku następnych dni.

Marcin Józefowicz: Na pewno powyżej górnej granicy lasu. Zima, zima z pierwszym stopniem zagrożenia lawinowego. Tego śniegu w tym sezonie nie ma jakichś olbrzymich ilości, ale dalej podpowiadamy czujnie. Jednak raki, czekan w tych strefach, gdzie jest duże nastromienie, a w dolinkach gdzieś tam może się zdarzyć jeszcze rzeczywiście przylodzone fragmenty. Ostrożnie, to tam mogą wystarczyć raczki, jakieś kijki, ale u góry koniecznie raki. No i skoro pierwszy stopień zagrożenia lawinowego to wyżej ABC lawinowe, detektor sonda, łopatka.

Radio Alex: No jak raki, to na pewno czekan.

Marcin Józefowicz: Tak w ogóle to o tej dwójce to mówimy zawsze odwrotnie. Czyli czekan i raki. Czekan najpierw pojawia się w garści, bo to jest nasza kierownica i hamulec, a raki są napędem, więc głupio byłoby wjechać, wejść gdzieś, gdzie potem się okaże, że nie możemy zahamować. Każda prognoza wróży inaczej. W związku z tym musimy się przygotować na historie takie, że na pewno po 18 godzinie zgaśnie słonko i trzeba będzie mieć dodatkowe światło i na pewno jakąś ciepłą odzież, coś przed deszczem, przed może i nawet śniegiem, bo po zachodzie słońca i przed wschodem temperatury spadają i w górach już na pewno poniżej 0 stopni.

Radio Alex: I zdaje się prognozy mówią, że rzeczywiście w niedzielę, szczególnie gdzieś wyżej, może się ten śnieg pojawić.

Marcin Józefowicz: Tak. I do tego dojdą nam na pewno trudności z orientacją, bo będzie zamglenie, zachmurzenie pełne. A na tych wysokościach naszych górskich to już państwo będziecie się poruszać w chmurach, we mgle. Ale w związku z tym w tym momencie i wiedza wiadomości o tym, jak ten teren wygląda zlata, a może jakaś pomoc, jakaś mapa, koniecznie kompas, mapa czy to analogowa czy cyfrowa no to już państwa wybór.

Czytaj także:

REKLAMA