Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich tuż, tuż
Już za niecały miesiąc w Zakopanem odbędzie się największe folklorystyczne wydarzenie w kraju, a może i w Europie. Do Zakopanego zjadą górale z całego świata żeby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. O wydarzeniu mówi Iwona Grzebyk-Dulak wiceburmistrz Zakopanego:
Iwona Grzebyk-Dulak: Festiwal funkcjonuje już 54 lata, teraz będzie 55 edycja. Przez ten okres na trwale wpisał się już w krajobraz Zakopanego. Ten festiwal tworzy niezwykły, niepowtarzalny klimat Zakopanego. Możemy dzięki temu kultywować, pielęgnować tą kulturę, tradycję góralską, pokazywać nie tylko naszą regionalną kulturę i tradycję Podhala, ale także kulturę górali z Karpat, jak i z innych zakątków całego świata, ponieważ wielokrotnie gościliśmy egzotyczne zespoły z najbardziej odległych zakątków.
Motywem przewodnim festiwalu będą w tym roku obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata – mówi Anna Rybka-Stasińska dyrektor artystyczna 55 MFFZG.
Anna Rybka-Stasińska: W tym roku animacje, warsztaty dla najmłodszych będą międzynarodowe. Zaczniemy od Słowacji, Węgier, Rumunii, oczywiście polskie. Będziemy mogli poznać jak się robi na Słowacji opaski na rękę, jak się z liści kukurydzy, lalki robi, maluje. A Rumunii nam pokażą, jak się przędzie wełnę, jak się plecie skarpetki. Oczywiście Dzień Polski też będzie (…)
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 16 – 22 sierpnia, jest konkurs, w którym zespoły z całego świata walczą o brązową , srebrną i złota ciupagę w trzech kategoriach.
Anna Rybka-Stasińska: Takiego festiwalu nie ma na całym świecie, bo to dzięki temu możemy oglądać te zwyczaje i obrzędy. Dbajmy o to, co jest najważniejsze, żeby młodsze pokolenia mogły poznawać te nasze wartości. Pozwolę sobie zacząć od mieszkańców Karpat, od naszych sąsiadów Słowacja, Węgry, Rumunia, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Kosowo, Maroko, Meksyk, Indonezja. Także dla każdego coś się znajdzie i bądźcie razem z nami, czekamy na was.
Do corocznych wydarzeń towarzyszących festiwalowi takich jak konkurs w powożeniu zaprzęgami konnymi czy wystawa owczarków podhalańskich w tym roku, po raz pierwszy dołączą: pokaz mody podhalańskiej projektantki Anety Larysy Knap czy wspomnienia poświęcone pomysłodawczyni Tatrzańskiej Jesieni, która dala początek MFFZG Krystynie Słobodzińskiej. Materiał przygotowała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: