Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Gorcogranie w Łopusznej. Koncert piosenki turystycznej i poezji śpiewanej

 

30.Gorcogranie w Łopusznej

Od trzydziestu lat twórcy i miłośnicy piosenki turystycznej spotykają się na gorczańskiej polanie na nieformalnym festiwalu Gorcstok. W tym roku postanowili ze swoimi piosenkami wystąpić również w Łopusznej. Gorcogranie rozpocznie się w niedzielę (20.08.) o godzinie 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, wystąpią między innymi Andrzej Mróz, Janusz Kurowski i Bartosz Kalinowski. Jak mówi organizator Gorcogrania, wstęp jest wolny, a artystom za honorarium wystarczą oklaski i uśmiechy publiczności.

Stanisław Apostoł: W niedzielę o 18.00 w Łopusznej odbędzie się Gorcogranie. Gorcogranie to jest dziecko gorcstoku. Otóż od 30 lat w bazie namiotowej na polanie, zawsze w trzeci weekend sierpnia odbywa się Gorcstok. Jest to spotkanie muzyczne bardów gitarzystów z krainy łagodności, którzy z całej Polski zjeżdżają i przez dwie noce z piątku na sobotę i z soboty i niedzielę przy ognisku grają piosenkę turystyczną, poezję śpiewaną. Jest to impreza otwarta, ale żeby tam dotrzeć, jest pewien kłopot, bo trzeba przyjść z własnym namiotem, żeby móc tych piosenek słuchać. Gorcstok odbędzie się w tym roku po raz trzydziesty, postanowiliśmy, żeby z racji tego jubileuszu zejść z piosenką turystyczną pod strzechy, zejść na dół, to znaczy w niedzielę, kiedy Gorcstok się kończy artyści, schodząc, zatrzymają się w Łopusznej, gdzie o osiemnastej będzie koncert piosenki turystycznej, na który wszystkich miłośników tejże piosenki zapraszamy.

Najważniejszym wykonawcą będzie sam wielki Andrzej Mróz. Andrzej Mróz jest prekursorem piosenki turystycznej w Polsce. W roku 1967 skomponował do wiersza Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko co kocham” i wykonywał tę piosenkę 56 lat temu, ten moment uważa się za narodziny piosenki turystycznej w Polsce. W tej piosence obowiązuje zasada, tu czas i wiek nie ma znaczenia. Mimo upływu 56 lat tego momentu Andrzej Mróz dalej śpiewa i będzie główną gwiazdą tego występu. Oprócz niego wystąpi równie wiekowy, może młodszy, bo z 50-letnią tradycją zespół Browar Żywiec, a oprócz niego zespół Muzykuny i soliści Janusz Kurowski i Bartosz Kalinowski. Wstęp jest wolny. Artyści nie pobierają ma żadnych honorariów. Jedynym honorarium są uśmiechy i brawa publiczności.

O wydarzeniu opowiedział Stanisław Apostoł, przewodnik tatrzański i organizator Gorcogrania.

Czytaj także: